Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Trutnov shání roušky, kde se dá. Předražené ale nechce

24. 3. 2020

Trutnov shání roušky, kde se dá. Předražené ale nechce 0 snímků
Statisíce roušek potřebuje Trutnov v době pandemie koronaviru. Státní dodávky ale váznou, takže se zatím povedlo sehnat jen několik tisíc kusů. Navíc, zájemců je moc, roušek naopak málo. A když už se nějaké na trhu objeví, jsou podle radnice předražené.
Město stále shání ochranné prostředky, které by místním lidem pomohly v boji s onemocněním Covid-19. Naposledy například poptávalo 1500 litrů dezinfekce. Chtělo také získat roušky. „Požádali jsme krizový štáb kraje o 125 tisíc kusů roušek prostřednictvím systému Criscon, který je provozován Správou státních hmotných rezerv. Požadavek byl bohužel zamítnut,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Stát teprve nyní pozvolna rozjíždí slibované zásobování rouškami. Objevují se i nabídky komerčních firem na dezinfekční prostředky, ochranné roušky a respirátory. Jenže... „Až na výjimky mají jednu vadu na kráse. Jsou předražené,“ upozornil Adamec.

Trutnov nechce v nouzové situaci ukvapeně kupovat ochranné pomůcky za vysoké ceny. „Ano, poptáváme jakékoliv množství roušek, bereme jakékoliv množství roušek, ale ne za každou cenu! Není možné kupovat roušky za padesát nebo dokonce sedmdesát korun, když jejich výrobní náklady jsou pět korun,“ zdůraznil.

Snahu některých prodejců označil za nemorální, zasáhnout by podle něj měl stát. „Je potřeba, aby se začalo ukazovat na šmelinu se zdravotním materiálem. Zdravotní pomůcky by neměly být komoditou, která slouží ke zbohatnutí obchodníků,“ podotkl starosta Adamec.

Záznam z tiskové konference po jednání Bezpečností rady města Trutnova.

Trutnov minulý týden koupil za 150 tisíc korun u firmy Medilab ČR České Meziříčí 5 tisíc chirurgických roušek. Potřebuje jich však mnohem víc. „Kdybychom chtěli dopravit roušku do každé rodiny a pro každého obyvatele, potřebovali bychom jich statisíce,“ přiznal starosta třicetitisícové okresní metropole.

čtěte také:  Trutnov sehnal 5 tisíc roušek, dá je lidem v první linii


Co nezvládl stát, můžou z části zvládnout Trutnované lidé sami, myslí si Ivan Adamec. „Jsme rádi, že už si poradili, i když ta situace není komfortní. Chtěl bych je poprosit, ať si dál šijí nebo shánějí roušky, ať si případně koupí respirátory. My zařídíme ochranné prostředky pro lidi v první linii,“ vzkázal.

Stejně jako roušky, shání město i další množství dezinfekce. „Uděláme vše proto, aby byla. I když, kolikrát řádné umytí rukou je téměř stejné účinné jako dezinfekce,“​ vyzval Ivan Adamec občany k dodržování základní hygienických pravidel.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek