Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Víc se testuje, proto přibývá potvrzených případů nákazy

26. 3. 2020

page.Name
Počty nakažených novým koronavirem dál stoupají. Trutnovsko má už 4 potvrzené případy, hradecký kraj dokonce 34. Česká republika eviduje 1775 případů, z toho 34 s těžkým průběhem. Má už 10 vyléčených, ale bohužel také 7 mrtvých.
Nárůst počtu lidí s onemocnění Covid-19 roste a podle odhadů bude trend pokračovat i v nejbližších dnech. Začíná se totiž více testovat. "Je samozřejmé, že čím víc se bude testovat, tím více se samozřejmě onemocnění bude odhalovat," prohlásil náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Aleš Cabicar. 

Například v hradeckém kraji ještě minulý týden testovala pouze jediná laboratoř ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Od pondělí je ale další provizorní odběrové místo i v trutnovské nemocnici. Aktuálně tam provádějí zhruba tři desítky odběrů denně, předpokládaná kapacita je padesát odběrů.


"Případný nárůst pozitivních nálezů nelze číst pouze jako absolutní prostý nárůst, ale jako nárůst infikovaných osob, kteří mají svou diagnózu oficiálně potvrzenou. Tento nárůst by bez práce trutnovské laboratoře zůstal skrytý a o to nebezpečnější," upozornil Cabicar.

Odebírat vzorky budou i další nemocnice. Ta trutnovská, stejně jako náchodská a jičínská, už vyčlenila speciální lůžka pro pacienty, kteří čekají na výsledky vyšetření a jejich stav přitom vyžaduje hospitalizaci. Pokud budou mít pozitivní testy, převezou je zdravotníci do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek