Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Vláda kvůli koronaviru zavřela školy, zakázala kulturní a sportovní akce

10. 3. 2020

page.Name
Zrušená výuka ve školách, zakázané kulturní a sportovní akce s účastí nad 100 lidí. To jsou dvě nejnovější rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, ke kterým přistoupila kvůli šíření koronaviru.

Základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy budou zavřené od středy. Výjimku mají mateřské školy, kde jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha spíš menší kolektivy dětí a kde by navíc uzavření mělo dopad na rodiče.

Od dnešních 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob.

„Epidemiologická situace v Evropě se nevyvíjí dobře, a to nejen v Itálii, ale i dalších státech. Je lepší být aktivní na začátku, když je epidemie v počátku, než situaci řešit „ex post“ jako je tomu například v Itálii, kde vzrostl za jeden den počet případů skokově,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání Bezpečnostní rady státu.

Opatření jsou podle odborníků nezbytná. Přistoupili k nim po zhodnocení aktuální situace a rizika v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19.

„Uvědomujeme si, že jsou tato opatření velmi restriktivní, ale analyzovali jsme situaci v Evropě a sledovali jednotlivé přírůstky případů, které jsou v některých zemích explozivní a nedochází k jejich poklesu. Pokud nezamezíme těsnému kontaktu mezi lidmi, nejsme schopni onemocnění zabránit. Rozhodnutí, které by přišlo o týden nebo 14 dnů později má na vývoj situace velký vliv,“ uvedl po jednání náměstek ministra a epidemiolog Roman Prymula.

Trutnovský starosta Ivan Adamec s opatřeními souhlasí. „I přes všechny problémy, které nám to přinese, tak je prioritou hájit zdraví našich občanů. Chceme předejít případnému rozšíření nákazy a musíme respektovat celostátní nařízení. Kroky, které právě podnikáme, považuji za naprosto nezbytné," prohlásil.

Ve městě budou od středy zavřené všechny školy, včetně umělecké školy. Veškerou zájmovou činnost a dětskou hernu ruší i SVČ, kde v chodu zůstanou pouze aktivity určené externí veřejnosti (např. lezecká stěna, kavárna). „Smyslem opatření je, aby děti nebyly pohromadě s vrstevníky, proto žádáme rodiče či zákonné zástupce, ať děti neposílají na místa s vyšší koncentrací osob, jako například krytý bazén, zimní stadion apod.,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Hendrych.

Dvě školní jídelny ovšem budou vařit, protože vaří i pro mimoškolní strávníky a domy s pečovatelskou službou - Mládežnická a Komenského. „U mateřských škol a jeslí to necháváme na vůli rodičů, ať si sami rozhodnou, zda děti nechají doma nebo ne," upřesnil Ivan Adamec. Ředitelka Mateřské školy Trutnov Vladimíra Priputenová žádá všechny zákonné zástupce, aby do mateřských škol nepřiváděli děti, které vykazují známky akutního onemocnění. Již od pondělí platí zákaz návštěv v Domově pro seniory.

čtěte také:
Nemocnice rozšířila zákaz návštěv, kvůli koronaviru

Opatření považuji za zbytečné a chaotické, tvrdí ředitel Paták


Kino a Uffo zůstanou až do odvolání zavřené. „S ohledem na vzniklou situaci ruší středeční vernisáž s názvem Bouře nad Studencem Galerie města Trutnova. Akce se uskuteční v náhradním termínu, o kterém bude ředitelka galerie včas informovat,“ uvedl místostarosta Tomáš Eichler.

Vedení města se také rozhodlo až do odvolání zrušit vítání občánků. „Svatby, které jsou naplánované, se zatím bez omezení uskuteční,“ doplnil Eichler. Chod Městského úřadu Trutnov také zůstává beze změn. „Vyzýváme občany, aby minimalizovali návštěvu městského úřadu, a pokud mohou, ať vše řeší telefonicky či elektronicky,“ uzavřel tajemník městského úřadu Jan Seidel.

(pac, tz-min, mde)
pavel@trutnovinky.cz