Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Vláda omezila volný pohyb. Jen do práce, k lékaři nebo za rodinou

16. 3. 2020

page.Name
Od půlnoci platí v Česku omezení pohybu obyvatel. Lidé by měli chodit z domu jen do práce, a zpět domů, případně ještě na nákup, k lékaři nebo za rodinou a blízkými. Vláda se tímto nejnovějším opatřením snaží zabránit dalšímu šíření nebezpečného koronaviru. Počet nakažených v Česku v neděli stoupl na 293.

Zákaz volného pohybu začal platit dnes (v pondělí) v čase 0:00 a potrvá do úterý 24. března do 6:00. Nevztahuje se na cesty do zaměstnání nebo za podnikáním, za nákupy, do zdravotnických zařízení, pro základní životní potřeby nebo na nezbytné cesty za rodinou.

„Rozhodně to není zákaz vycházení, není to žádné domácí vězení, je to prostě snaha, aby lidé mohli do práce, aby si mohli si zajistit to nezbytné, co potřebují, třeba nakoupit si, ale potom aby trávili čas doma,“ vysvětlil ministra vnitra Jan Hamáček.

Nařízení by mělo být podle vlády apelem, aby se lidé snažili na minimum omezit mezilidský kontakt. Zákaz by se podle vlády neměli snažit obcházet, ale dodržovat. „Můžete se jít vyvětrat, ale si sednout na zahrádku s dvaceti lidmi a dát si pivo, to je nezodpovědné," uvedl Hamáček na jednom z příkladů.

Vláda kromě zákazu vydala i několik doporučení. Například využívat co nejvíce práci na dálku (z domu), zaměstnavatelům doporučila podporovat dovolené nebo placené volno pro zaměstnance. Lidem při nákupech doporučuje, aby upřednostnili bezhotovostní platební styk. Policistům bude při kontrolách nově pomáhat 2096 vojáků a 400 celníků.

S omezením pohybu osob vstoupily platnosti i některé nové zákazy. Například prodeje elektroniky, ubytovacích služeb, provozu autoškol a taxislužeb. Omezuje se rovněž prodej nebaleného pečiva, smí se prodávat jen v prodejnách s hygienickými pomůckami.

Už od čtvrtka je v České republice vyhlášen stav nouze, od soboty jsou zavřené restaurace a obchody s výjimkou prodejen potravin, drogerie, léků a pohonných hmot.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler