Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Vláda prodloužila většinu zákazů do středy 1. dubna

23. 3. 2020

page.Name
Podle očekávání budou dál platit všechny zákazy a omezení, vydané jako součást boje s koronavirovou nákazou. Vláda dnes rozhodla, že do středy 1. dubna do 6 hodin ráno zůstane v platnosti například zákaz volného pohybu lidí, zavřené budou nadále i restaurace a maloobchody s výjimkou potravin, lékáren či drogerií.
Opatření vyhlášená 14. a 16. března měla původně platit do úterý 24. března. Po dnešním jednání vlády budou platit až začátku dalšího měsíce. Omezení volného pohybu se i nadále netýká cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou či blízkými, za nákupy či do zdravotnických zařízení.

V platnosti zůstává i povinnost nosit na veřejnosti roušku, respirátor, šátek nebo šálu. Nadále platí zákaz maloobchodního prodeje, ale s celou řadou výjimek jako jsou například prodejny potravin, drogerie či výpočetní techniky, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků. Zákaz se naopak týká provoz autoškol a některých taxislužeb, kadeřnictví a kosmetických salónů.

Vláda dnes rovněž upravila čas pro nákup seniorů. Nově mají lidé ve věku nad 65 let vyhrazený čas od 8 od 10 hodin. Pro malé obchody do 500 metrů čtverečních už ale omezení nebudou platit vůbec.

Zavřené zůstávají až do 1. dubna i restaurace. Zákaz se ale netýká těch, které vydávají pokrmy okénkem nebo prodávají jídlo s sebou bez vstupu do provozovny. Uzavřené jsou i nadále herny a kasina.

Omezení platí nadále i pro veřejné úřady. Budou otevřené i nadále jen dva dny v týdnu, tři hodiny denně. Zavřené zůstávají také školy.

Vláda dnes zároveň schválila opatření, která mohou zmírnit negativní dopady koronavirové krize na drobné podnikatele. Například odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku od března do srpna.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler