Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Vláda vyhlásila nouzový stav, otevřené budou jen obchody a restaurace

12. 3. 2020

page.Name
Kvůli šíření koronaviru platí v Česku od 14 hodin nouzový stav. Rovněž zakázala konání akcí s počtem lidí vyšší než 30. Zakázala rovněž vstup do restaurací od 20 hodin do 6 hodin. Opatření by mělo platit 30 dnů.

Jako jednoho z prvních se nejnovější zákaz dotkl dnešního večerního koncertu festivalu Jazzinec. Hudební večer s klavíristou a zpěvákem Stevem Claytonem se sice v Koncertní síni Bohuslava Martinů uskuteční, ale zřejmě téměř bez diváků.

"Nejdřív jsme se dozvěděli, že vláda oznámila zákaz. A skoro po hodně se dovídáme, že platí až od zítřka. Muzikanti už jsou ale tady, vše je připraveno. Takže koncert bude, kdo přijde, toho rádi uvidíme. Koncert budeme přenášet online na Facebooku, takže kdo nechce přijít, může si ho pustit aspoň tam," prohlásil dramaturg festival Tomáš Katschner.

Zrušená je i dnešní přednáška Petra Fuxy o kolaboraci, která se měla uskutečnit od 17 hodin v trutnovském Muzeu Podkrkonoší. Od zítřka navíc bude muzeum pro veřejnost zavřené, stejně jako například galerie města. "Zaměstnanci ale zůstávají v práci, pouze dveře muzea budou pro veřejnost zavřené," zdůraznil Vlastimil Málek.

Na vládou vyhlášený stav nouze zareagoval vlnou opatření i Trutnov. "S účinností od 18:00 se dnes, ve čtvrtek 12. března, uzavírají všechna sportoviště na území města Trutnova. Galerie, muzea a knihovny se uzavírají k pátečnímu ránu, tedy k 06:00. Zároveň platí veškerá ostatní nařízení spojená se stavem nouze, který vyhlásila Vláda ČR," oznámila radnice.

Opatření by měla snížit možnost šíření onemocnění COVID-19. V pondělí 16. března mimořádně zasedne Bezpečnostní rada ORP Trutnov. V souladu s nařízením vlády rozhodne o dalších případných opatřeních.

„Jde nám především o rozumný přístup, proto zavádíme tato opatření zejména z preventivních důvodů. Cílem je snížit riziko nákazy a je důležité, aby občané přistupovali k situaci zodpovědně. Respektováním pravidel pomohou ochránit zdraví nejen své, ale i svých blízkých,“ vysvětlil Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova.

Zasedala také Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje. Projednala všechna dosavadní opatření, zejména ohledně dodržování hygienických zásad a prevence, situaci kolem opatření ve veřejné dopravě a očekávané dodávce ochranných pomůcek, které by měl do konce týdne dodat stát.

„Z důvodu vyhlášení nouzového stavu jsem na pátek svolal krizový štáb kraje, který projedná úkoly stanovené krizovými opatřeními státu. Vyzývám občany Královéhradeckého kraje, aby dodržovali všechna vládní nařízení. Věřím, že pokud budeme důslední a dodržíme hygienická a jiná opatření, dokážeme šíření nákazy zmírnit,“ prohlásil  hejtman Jiří Štěpán.


Výskyt koronaviru se nevyhnul ani hradeckému kraji. Hygienici v něm od začátku února nařídili domácí karanténu už 143 lidem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegel