Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Vyzval jsem kolegy k výměně fotografií a sám šel příkladem

28. 3. 2020

Vyzval jsem kolegy k výměně fotografií a sám šel příkladem 0 snímků
Média všech kategorií včetně Trutnovinek den, co den informují o obtížné situaci, do které se dostali lidé v souvislosti s šířící se nákazou koronavirem. Opatření zahnala populaci mezi stěny svých domovů a vystavila je nelehké zkoušce: Co dělat s přívalem volného času, jak ho využít a naučit se žít v izolaci.

Coby „ohrožený důchodce“, jak se sám označil známý trutnovský fotograf, člen zdejšího fotoklubu KDÚ, náčelník Spolku podkrkonošských výtvarníků a člověk se smyslem pro humor Ctibor Košťál, se v těchto dnech také snaží maximálně dodržovat nynější elementární doporučení. „Minimálně vylézám z domu a řeším fotografické resty. Hrabu se v archivních snímcích, třídím a chystám se stříhat jindy časově náročná videa. A také pochopitelně fotím,“ prozradil.

Aby rozhýbal stojaté vody nečekané a nepříjemné izolace, rozhodl se ke kroku, který by vedl k odreagování od současné reality. „Před pár dny jsem vyzval své kolegy z výtvarného i fotografického spolku, abychom si vzájemně vyměňovali své fotografie zachycující, co kdo v těchto dnech dělá, jak současnou izolaci snáší a podobně,“ vysvětlil svůj záměr fotograf.

Jak si Košťál řekl, tak také udělal a sám šel příkladem. „Každý večer upravím malou kolekci aktuálních snímků a svým kolegům rozešlu. Fotografie tvořím na krátkých poledních „mimocivilizačních“ vycházkách. Dnes jsme třeba s manželkou zajeli za Kocléřov a trochu se prošli borovým lesem,“ svěřil se Trutnovinkám s náplní svého volného času fotograf.

Zároveň však připouští, že už jim doma z toho všeho tak trochu „hrabe“.  Dívám se tedy kolem malinko jinak než před TÍM a dost ho to baví. „Ono je dnes strašně bezva, když má člověk nějakého koně a nemá čas na přílišná nimrání se v byť jistě velmi vážných problémech současna. Kdysi jsem napsal: fotografuji, abych žil, žiji, abych fotografoval. A tohoto kréda se držím a rád bych věřil, že nějaký čas ještě i držet budu…,“ dodal Ctibor Košťál a vyzval všechny, aby byli opatrní a na sebe hodní.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál