Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Zakazujeme nástup předními dveřmi! Vzkazují město i kraj

16. 3. 2020

page.Name
Trutnovská radnice zareagovala na nejnovější vládní nařízení kvůli šíření koronaviru a vydala nová pravidla pro cestující městskou hromadnou dopravou. Snaží se tak snížit riziko přenosu nákazy Covid-19.

Zakázaný je ode dneška nástup předními dveřmi. „Nebudou se otvírat přední dveře u řidiče z důvodu ochrany zdraví řidiče,“ sdělila mluvčí radnice Michaela Dědková. Ode dneška je možné v autobusech trutnovské MHD hradit jízdné pouze bezhotovostní platbou.

Trutnovská MHD je ode dneška v tzv. prázdninovém režimu, to znamená, že autobusů jezdí méně. Ubyly především ty využívané k dojíždění do škol. Přehled aktuálních autobusových linek trutnovské MHD najdou čtenáři ZDE.

Nástup a výstup jen zadními dveřmi ode dneška platí i v linkových autobusech Královéhradeckého kraje. „Cestující budou nastupovat i vystupovat druhými, případně i dalšími dveřmi. Nebudou po nástupu odbaveni řidičem ani odbavovacím zařízením ve vozidle. Již zakoupené jízdní doklady se nebudou označovat,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.

Autobusová doprava v rámci krajského systému IREDO tak bude pro cestující dočasně zdarma. „Jde nám na prvním místě o ochranu zdraví řidičů a zajištění veřejné dopravy v následujících týdnech. Zároveň se tím snažíme zjednodušit situaci veřejnosti, především lidí, kteří veřejnou dopravu potřebují k dojíždění do zaměstnání,“ upřesnil Červíček.

Také Královéhradecký kraj snížil kvůli šíření nákazy počet spojů zhruba o deset procent proti normálnímu stavu. Dopravcům nařídil častější dezinfekci vozů. Kvůli uzavření státních hranic nejezdí ani autobusové spoje do Polska.
K omezení kontaktů dochází i na železnici. Ve vlacích sice budou i nadále procházet průvodčí, omezí ale kontakt s cestujícími. Budou provádět pouze vizuální kontrolu předložených dokladů a nebudou prodávat jízdenky. Pokladny ve stanicích budou fungovat v omezeném rozsahu.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek