Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Ve středu začínají zápisy do prvních tříd. Bez dětí

31. 3. 2020

page.Name
Jindy zaplněné chodby základních škol zejí prázdnotou. Osiřelé zůstanou i v nejbližších dnech, v době zápisů do prvních tříd. Děti zůstanou doma, rodiče je musí přihlásit písemně a formulář zaslat poštou nebo elektronicky. To vše kvůli opatřením proti koronaviru.
Ministerstvo školství změnilo formu zápisu, aby se v čase omezování volného pohybu lidí nemuseli setkávat učitelé s rodiči a dětmi. Zápisy proto netradičně proběhnou bez tradičních postupů. Rodiče vyplní doma přihlášky a zašlou je školám přes datové schránky, emailem nebo poštou. Dokumentaci mohou donést do školy také osobně.

Proběhne tak jen formální část zápisů, ta motivační se neuskuteční. Běžně učitelky při zápisu děti zkouší, zjistí co umí, jestli už jsou zralé na to, aby šly do školy, nebo zda mají být ještě rok byly ve školce. To bohužel odpadne. Může se stát, že v září se to bude řešit dodatečně a je možné, že se třeba některé děti do školky vrátí, i když to nepovažuji za šťastné řešení, prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Zápisy se v šesti základních školách (Komenského, Mládežnická, Náchodská, V Domcích, R. Frimla a Voletiny) konají mezi 1. a 15. dubnem. Základní škola kpt. Jaroše bude přihlášky přijímat od 1. do 19. dubna. To je další změna proti minulosti. Tradiční zápisy se odehrávaly zpravidla ve dvou dnech, letošní kvůli mimořádným opatřením potrvají dva týdny.
 
Přihlášky by rodiče měly najít na školních webech. S případnými dotazy ohledně zápisů by se měli obracet přímo na ředitele škol, upřesnil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Kdo bude chtít pro své dítě odklad školní docházky, bude muset přiložit k přihlášce potvrzení od lékaře a posudek z psychologické poradny.

Letošní zápisy se týkají dětí narozených od 1. září 2013 do 31 .srpna 2014, a také dětí, které loni dostaly odklad.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Zdeněk Heteš