Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Čím dál víc lidí bude naštvaných, myslí si Zýka

10. 6. 2020

Čím dál víc lidí bude naštvaných, myslí si Zýka 0 snímků
Ani koronavirová krize neutlumila protesty spolku Milion chvilek pro demokracii. Na úterní demonstraci proti vládě a Andreji Babišovi dorazilo v Trutnově přibližně stejně lidí, jako na jednu z posledních před koronavirem. "Čekal jsem, že lidí bude méně. Ale možná tomu trochu pomohla propagace na Facebooku," myslí si Tadeáš Zýka, jeden z organizátorů protestu.

Jste tedy spokojení s počtem lidí, kteří přišli?
Jsem spokojený. Lidé už se zase chtěli podívat na náměstí, znovu se se tady postavit a říct si k tomu něco. Myslím, že čím dál víc lidí bude naštvaných, ať už to bude z ekonomických důvodů, nebo proto v jakém stavu jsou politika a společnost. Možná bude lidí přibývat i z řad, které tady dřív nebyly. Třeba jsem naivní, ale lidé, kterých se to dotkne, tak možná přehodnotí situaci, která je.

Změní demonstrace něco? Premiér Babiš přece řekl, že nikdy neodstoupí.
Milionu chvilek se podařila spousta věcí, ozvat se, když byly kritické situace. Minimálně se tím nastoluje nějaká diskuse ve společnosti. Pořád jsme vidět. Když byly velké demonstrace, tak jsme byli vidět i ve světě, takže se o tom mluvilo. Je potřeba na to tlačit všemi možnými způsoby.

Neměly by být demonstrace radikálnější nebo adresnější?
Je to těžké. Kdyby měl někdo super recept, a řekl, že uděláme tyhle kroky a bude to fungovat, tak by ho už vytáhl. Nikdo ho asi nemá. Jediné, co můžeme dělat, je se snažit se ozvat, a využít naše možnosti. Pořád jsme na začátku, nejsme politici. Děláme, co můžeme. Když byly velké demonstrace v Praze, tak na sebe Milion chvilek dokázal strhnout pozornost stejně dobře, jako když například zastavíte dopravu na hlavním tahu. Je méně bolestivé a férovější vůči společnosti, když se udělá akce, která se předem domluví, než když se zastaví doprava.

Kdy bude další demonstrace?
Vůbec netuším. Zatím vím o nejbližší akci Bez tanků, svobodně venku. Pořádá ji Milion chvilek v Hradci Králové, v neděli 21. června od 17 hodin. S dalšími akcemi je to otevřené. Vždyť doteď se prakticky nevědělo, jak to s demonstracemi kvůli koronavirovým opatřením bude. Ty věci se připravují vždy v nějakém krátkém čase, jako reakce na aktuální situaci.

čtěte také:  Realita předběhla fikci, láteřil principál divadla na demonstraci proti Andreji Babišovi


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz