Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

27°

Svátek má

Gablenz bude přístupný veřejnosti, otevřená je i Janská kaple

12. 6. 2020

page.Name
Dva nejznámější symboly prusko-rakouské války z roku 1866 v trutnovském lesoparku už opět může navštěvovat veřejnost. Po koronavirem prodloužené zimní přestávce otevře zítra památník generála Gablenze. Kaple na sousedním Janském vrchu je přístupná od minulého víkendu.

Pokud vystoupáte na vrch Šibeník, můžete si od soboty užít krásnou vyhlídku, kterou nabízí sedmnáctimetrový litinový památník generála Ludvíka Gablenze. Postaven byl k poctě rakouského vojevůdce po vítězné bitvě U Trutnova v roce 1866. Jeho vnitřní prostory včetně rozhledny jsou ale přístupné.

„V červnu bude památník otevřený vždy v sobotu a neděli od 14 do 17 hodin. Přes prázdniny bude přístupný denně kromě pondělí, vždy od 14 do 18 hodin,“ oznámil Jaroslav Semerák, jednatel společnosti Lesy a parky, která pomník provozuje.

Zajímavostí je, že na pomníku jsou jména všech padlých rakouských důstojníků a počty padlých vojáků z jednotlivých útvarů z památného střetu v roce 1866. Generál Gablenz zemřel až po válce, z vlastní vůle ukončil svůj život v Curychu v lednu roku 1874. V září roku 1905 byly jeho tělesné ostatky převezeny z curyšského hřbitova do Trutnova a uloženy v kryptě památníku.

Před týdnem poprvé otevřela barokní kaple na Janském vrchu. Uvnitř je vojenská expozice o prusko-rakouské bitvě. Na stěnách jsou dodnes patrné rýhy po kulkách ze střelných zbraní. Okolí kaple připomíná hřbitov.

 

Právě na Janském vrchu se totiž odehrávaly v červnu 1866 ty nejkrutější boje. "Otevřeno máme vždy v sobotu a neděli od 14 do 18 hodin," upřesnil Petr Kopecký z Klubu vojenské historie Trutnov, který se o kapli stará.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek