Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kdo potřebuje, může přijít do školy na konzultace, říká ředitel

9. 6. 2020

page.Name
Jak jediná v Trutnově včera Základní škola kpt. Jaroše v Gorkého ulici neotevřela druhý stupeň. "Nechtěli jsme ze školy dělat družinu," vysvětlil ředitel školy Jiří Paták (na snímku).
Dál tedy zůstáváte u tzv. distanční výuky?
Ano, a kdo potřebuje, může do školy docházet ke konzultacím. Prostor tady je, záleží na zájmu dětí a případně rozhodnutí učitele, který žáka může ke konzultaci pozvat.

Některé trutnovské školy druhý stupeň ale otevřely. Aspoň v některé dny pro některé třídy.
My jsme to takhle neorganizovali. Pokud má žák potřebu, může přijít, buď sám od sebe, nebo na vyzvání učitele. Někteří třídní to tak dělají, že si žáky zvou, vyučující konkrétních předmětů taktéž. Měli jsme o tom pedagogickou radu a takhle jsme se na tom dohodli.

Jak budete netradiční pololetí známkovat? Vysvědčení se blíží...
Celé druhé pololetí není standardní. Pokyny z ministerstva jsou také podivuhodné. Máme se řídit známkováním z období, kdy děti chodily do školy, tedy od 1. února do 12. března. Jenže to je minimum. Protože jsme ale pojali distanční výuku vcelku solidně, můžeme vzít i známky z distanční výuky a budeme se snažit je na to napasovat.

Kdo výuku na dálku ignoroval, může propadnout?
Jsou takové výjimky. Někteří žáci se na to úplně vykašlali, bohužel, což dopustilo i ministerstvo svými přípisy typu "musí - nemusí". Ale jsou to    jednotlivci. Budou zváni ke konzultacím, protože mají hodně N (nehodnoceno) z testů a online výuky. Kantoři si je budou zvát, aby dodali, co zatím neudělali.

Máte jasno o začátku dalšího školního roku?
Zjistili jsme, když se nám nedávno vrátil do lavic první stupeň, že se vytvořily mezi dětmi trošku jiné sociální vazby, protože mezi sebou dlouho nebyly v kontaktu. Shodli jsme se, že si potřebují potrhané kamarádské vztahy oživit. Takže první týden v září budou mít hlavně výlety a podobné akce. V úterý se půjde poprvé do školy, a ve středu, čtvrtek a pátek by bylo vhodné, aby se daly děti do kupy jako třída. Na výletech, nebo třeba společným spaním ve škole.

Také asi bude potřebovat opakovat část výuky, ne?
Určitě. Trhliny tam budou, i když ne dramatické. Bude potřeba se s tím trochu porovnat, aby se úroveň sjednotila, protože někdo byl celou dobu doma, někdo byl ale část výuky ve škole. A u nás je i u prvního stupně nyní výuka opravdu výuka, žádná družina.

Bude měsíc stačit na opakování?
Měsíc úplně stačí. U nás ke dramatické změně ve výuce nedošlo, probíhalo to u nás poměrně slušně. Byl jsem na hospitacích například u matikářů, online výukou to běželo dobře. Samozřejmě je to něco jiného, ale měsíc na opakování myslím stačí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek