Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Porodnice bude v srpnu zřejmě zavřená, připouští ředitel nemocnice

17. 6. 2020

page.Name
Chybějí lékaři, oddělení nemá primáře, trutnovské porodnici proto hrozí zavření. Tak znějí "zaručené" zprávy, které se v posledních dnech doslova jako lavina šíří Trutnovem. "Aktuální stav není úplně ideální, ale řešíme to," přiznává ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Co přesně se na gynekologicko-porodnickém oddělení stalo?
Došlo k situaci, kdy jedna lékařka musela od konce května zůstat doma s rizikovým těhotenstvím a vzhledem k tomu, že další dvě jsou na rodičovské dovolené, máme tak z oddělení doma již třetí lékařku. Čtvrtá se bude stěhovat o prázdninách s rodinou za prací do Ostravy a došlo následně i ke změně na postu primáře gynekologicko-porodnického oddělení, když se doktor Krotký vzdal primariátu. Personální nedostatečnost na oddělení je tedy poměrně výrazná, pro nás tím náročnější, že došlo ke změně personální situace prakticky z týdne na týden.

Jak se to projevuje na chodu oddělení?
Situace nebude dlouhodobě udržitelná, pokud se nám nepovede zlepšit personální stav. Přehodnocujeme rozsah zdravotních služeb, které v současné době poskytujeme tak, abychom byli na podzim schopní udržet alespoň porodnici a základní rozsah gynekologie. To je pro nás prioritou. Skutečný dopad to bude mít v srpnu, kdy bude porodnice pravděpodobně zavřená. Využijeme toho ale k realizaci některých stavebně-technických úprav, které jsme původně plánovali až na příští rok.

Kolik lékařů oddělení potřebuje, aby mohlo plnohodnotně fungovat?
Máme na oddělení dvě ambulance a ultrazvuk, to znamená tři lékaře na den. Každý den s operativou potřebujeme dva lékaře na operace. Na porodnici potřebujeme minimálně jednoho lékaře, ideálně dva. To je dohromady sedm lékařů, což je ideální minimální stav. Fakticky nám ale zůstali tři lékaři na plný úvazek a dvě lékařky na mírně zkrácený úvazek. Tedy dva až tři lékaře potřebujeme akutně získat, pokud chceme udržet rozsah poskytovaných služeb včetně porodnice.

Jak situaci řešíte?
Jednáme s lékaři v regionu, někteří již přislíbili pomoc v rámci dílčích částí zdravotních služeb, které poskytujeme. Při operativě nám budou vycházet vstříc doktor Červíček a doktor Jadrný, v rámci ambulancí a ultrazvuku doktor Trpák a doktorka Koulová, a máme rozjednané ještě další lékaře. Jednou z variant je, že poskládáme ambulantní činnost z pěti, šesti nebo sedmi externích lékařů, a naši lékaři budou primárně zaměření na porodnickou část a operativu. Je to ale v jednání. Hledáme atestované lékaře, ale zaměříme se i na mladé lékaře ve specializační přípravě, tak abychom měli dostatek lékařů i pro budoucnost.

Oslovili jste i jiné nemocnice v kraji?
Jednáme s Fakultní nemocnicí Hradec Králové o tom, že by nám posílala lékaře do služeb na gynekologii. Nebylo by to pochopitelně na celý týden, ale třeba jeden nebo dva dny v týdnu. Doufáme, že i díky tomu poskládáme celotýdenní činnost tak, aby byla dostatečně zabezpečená a bezpečná pro všechny pacientky, kterým službu budeme nabízet.

To by ale bylo asi jen dočasné řešení, ne?
Určitě nechceme tímto způsobem zajišťovat chod oddělení dlouhodobě. Mohla by to být garance zhruba na rok provozu porodnice. Naším cílem je samozřejmě získat nové lékaře na plný úvazek. Na druhou stranu například spolupráce s fakultní nemocnicí nás může i kvalitativně posunout. Místní lékaři by mohli získat nové zkušenosti například v operativě, která u nás byla dosud poskytovaná v menším rozsahu.

I když se vám povede tohle všechno vyjednat, přesto bude porodnice v srpnu zavřená?
Pokud se to povede, začne tímto způsobem oddělení fungovat až po prázdninách. Nejsou lékaři – gynekologové, kteří by neměli práci. I pokud se s nimi nyní v červnu povede spolupráci navázat, tak nejpravděpodobnější termín nástupu nebo začátku spolupráce bude září. Nikdo z nich asi nemůže ze dne na den říct, že zavírá ambulanci a nastupuje do Trutnova. Srpen bereme jako restart, vylepšíme prostředí pro maminky a od září chceme mít chod porodnice kompletně zajištěný.

Nového primáře už máte, nebo ho budete teprve hledat?
Hledáme. Paradoxně, když vypíšete výběrové řízení na post primáře, tak se vám většinou nikdo zvláště v krátkém časovém horizontu nepřihlásí. Málokdo chce nést odpovědnost za chod celého oddělení. Pokud je někdo zdatný lékař, tak chce dělat primárně medicínu, administrativní nebo manažerskou činnost rád přenechá někomu jinému. Hledáme aktivně v rámci celé republiky, vedeme jednání s některými lékaři o podmínkách, za jakých by to přijali. Věřím, že se nám podaří oddělení v dohledné době personálně posílit a stabilizovat. Dovolil bych si požádat nastávající maminky a pacientky, aby sledovaly web nemocnice, kde budeme s dostatečným předstihem sdělovat aktuální informace o provozu gynekologicko-porodnického oddělení. Zdraví a spokojenost našich pacientek, rodiček i miminek je pro nás na prvním místě a mohu je ubezpečit, že se o ně vždy postaráme s maximálně kvalitní péčí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek