Úterý

26. října 2021

Svátek má

Realita předběhla fikci, láteřil principál divadla na demonstraci proti Babišovi

9. 6. 2020

Realita předběhla fikci, láteřil principál divadla na demonstraci proti Babišovi 17 snímků
V Trutnově se v úterý uskutečnil protest proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi. Na Krakonošově náměstí se sešlo něco málo přes dvě stě lidí. Akci pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii.
Organizátoři navázali na osm demonstrací, které se v Trutnově v posledních dvou letech uskutečnily. K dlouhodobé kritice nyní navíc přidali i nespokojenost s činností vlády během epidemie koronaviru.

"Premiér Babiš zneužívá svou obrovskou moc, neslouží lidem, ale svým vlastním zájmům. Omezuje naše práva, dosazuje své lidi, kam to jde, a privatizuje si státní správu. Naše peníze potečou k velkým rybám a obyčejní lidé budou mít smůlu. Co na tom, že tolik firem zkrachuje a tolika lidem se zhorší život. Hlavní je, že bez úhony přežije Agrofert a že dotace z našich peněz dál potečou," řekla Michaela Sedláčková, jedna z organizátorek trutnovského protestu.

Po ní se u mikrofonu vystřídalo ještě dalších sedm řečníků. "Jsem principálem trutnovského divadla a jsem nasr**ej!" prohlásil Petr Vanžura. S herci amatérského divadelního spolku už tři roky zkouší novou divadelní hru. "Děj je tak absurdní, že jsem si myslel, že se nemůže nikdy zrealizovat. Jsme téměř před finále, a realita předběhla fikci. My nemáme o čem hrát!" poukázal. Podívejte se na video z demonstrace, Vanžura mluví zhruba od 10:00.

Sedláčková, Vanžura ale i někteří další řečníci upozornili, že energii z demonstrací by měly využít opoziční strany. Jenže zatím nevytvořily společnou hráz proti Andreji Babišovi. "Pokud se demokratická opozice nespojí, protože politikaří, pak by měl asi skutečně přijít někdo, a to pravděpodobně Milion chvilek pro demokracii, a říct: Ano, my jsme ta opozice, a my tu hráz proti Andreji Babišovi vytvoříme!" prohlásil trutnovský zastupitel Petr Sobotka.

Student Matěj Břeň naopak poukázal na skutečnost, jak málo se někteří mladí zajímají o politiku a dění kolem nás. "Je tady málo lidí v mém věku. Prosím, mluvte se svými dětmi a vnoučaty o tom, co se děje, ať se o to začnou zajímat. Je to potřeba. Je to naše budoucnost a když se o ni nebudeme zajímat, tak nám může utéct," požádal a pak na závěr demonstrace zazpíval českou hymnu.

V Česku se dnes podle organizátorů konaly protesty na 167 místech. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz