Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Realita předběhla fikci, láteřil principál divadla na demonstraci proti Babišovi

9. 6. 2020

Realita předběhla fikci, láteřil principál divadla na demonstraci proti Babišovi 0 snímků
V Trutnově se v úterý uskutečnil protest proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi. Na Krakonošově náměstí se sešlo něco málo přes dvě stě lidí. Akci pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii.
Organizátoři navázali na osm demonstrací, které se v Trutnově v posledních dvou letech uskutečnily. K dlouhodobé kritice nyní navíc přidali i nespokojenost s činností vlády během epidemie koronaviru.

"Premiér Babiš zneužívá svou obrovskou moc, neslouží lidem, ale svým vlastním zájmům. Omezuje naše práva, dosazuje své lidi, kam to jde, a privatizuje si státní správu. Naše peníze potečou k velkým rybám a obyčejní lidé budou mít smůlu. Co na tom, že tolik firem zkrachuje a tolika lidem se zhorší život. Hlavní je, že bez úhony přežije Agrofert a že dotace z našich peněz dál potečou," řekla Michaela Sedláčková, jedna z organizátorek trutnovského protestu.

Po ní se u mikrofonu vystřídalo ještě dalších sedm řečníků. "Jsem principálem trutnovského divadla a jsem nasr**ej!" prohlásil Petr Vanžura. S herci amatérského divadelního spolku už tři roky zkouší novou divadelní hru. "Děj je tak absurdní, že jsem si myslel, že se nemůže nikdy zrealizovat. Jsme téměř před finále, a realita předběhla fikci. My nemáme o čem hrát!" poukázal. Podívejte se na video z demonstrace, Vanžura mluví zhruba od 10:00.

Sedláčková, Vanžura ale i někteří další řečníci upozornili, že energii z demonstrací by měly využít opoziční strany. Jenže zatím nevytvořily společnou hráz proti Andreji Babišovi. "Pokud se demokratická opozice nespojí, protože politikaří, pak by měl asi skutečně přijít někdo, a to pravděpodobně Milion chvilek pro demokracii, a říct: Ano, my jsme ta opozice, a my tu hráz proti Andreji Babišovi vytvoříme!" prohlásil trutnovský zastupitel Petr Sobotka.

Student Matěj Břeň naopak poukázal na skutečnost, jak málo se někteří mladí zajímají o politiku a dění kolem nás. "Je tady málo lidí v mém věku. Prosím, mluvte se svými dětmi a vnoučaty o tom, co se děje, ať se o to začnou zajímat. Je to potřeba. Je to naše budoucnost a když se o ni nebudeme zajímat, tak nám může utéct," požádal a pak na závěr demonstrace zazpíval českou hymnu.

V Česku se dnes podle organizátorů konaly protesty na 167 místech. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz