Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Trutnov vymění vzácná historická okna v Národním domě

18. 6. 2020

Trutnov vymění vzácná historická okna v Národním domě 0 snímků
Národní dům, ve kterém se dlouhá léta odehrávala většina trutnovského kulturního života, bude mít nová okna. K výměně za téměř čtyři miliony korun dojde ještě letos. Nejde o běžnou obnovu, jako u jiných budov. Okna v historickém objektu z roku 1900 jsou totiž velice vzácná.

Při opravě se má zachovat co nejvíc původních prvků, především vnějších křídel. Jinak se ale okna budou měnit za repliky. Na budově je 87 oken, ale třinácti různých typů. Například do uličních fasád jsou vsazená kastlová okna s tzv. vídeňským profilem, který byl na přelomu 19. a 20. století moderní, ale v Čechách neobvyklý a tudíž vzácný. „Vyznačuje se tím, že ačkoliv se všechna křídla otvírají pouze dovnitř, venkovní vypadají svým tvarem, jako by se stále ještě otvírala ven, jak bylo v minulosti obvyklé,“ vysvětlil Vlastimil Grof z odboru rozvoje města.

Vnější křídla kastlových a špaletových oken se celá staletí otvírala ven. "Teprve bezpečnostní hledisko, z důvodu častého vypadávání služek z oken při jejich mytí zvláště na zámcích, vedlo ve druhé polovině 19. století ke konstrukci nových oken s otvíráním dovnitř,“ upřesnil Grof.

Okna ve dvorní části Národního domu mají naopak zděnou špaletu a jsou tzv. německého vzoru, v Trutnově v době stavby nejčastější. "Původní okna jsou již ve špatném stavu a uživatelsky nebezpečná. Nejdou otvírat či zavírat, netěsní, tudíž zvyšují i provozní náklady budovy," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec. Na zadní přístavbě je 23 oken, která jsou poměrně nová a jich se výměna netýká.

Výměna oken na Národním domě už začala, hotová bude do konce roku. Město za ni zaplatí necelé 4 miliony korun. Střechu se povedlo opravit už před třemi lety.

Národní dům vznikl na České čtvrti před 120 lety. Stal se centrem někdejšího českého spolkového života v kdysi převážně německém Trutnově. Po druhé světové válce se proměnil ve středisko kulturního a společenského života.

Budova dodnes působí impozantně. "Zevně je ozdobena reliéfy velikánů našich dějin - Palackého, Havlíčka, Smetany, Tyrše a Fügnera, a čtyřmi alegorickými sochami, které symbolizovaly zemědělství, řemeslo, obchod a lesnictví," upozornil legendární kronikář Antonín Just v knize Trutnov známý neznámý.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Město Trutnov