Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Základní školy dnes otevřely druhý stupeň. Kromě Gorkého

8. 6. 2020

page.Name
Pět ze šesti trutnovských základních škol dnes otevřelo pro žáky druhý stupeň. Nejde však o klasickou výuku, spíš o improvizaci v rámci podmínek daných hygieniky. Docházka je pro děti dobrovolná. Konzultace či třídní hodiny nejsou povinné.
Školy po téměř tříměsíční koronavirové pauze přistoupily k organizaci programu pro druhý stupeň rozdílně. Například do největší trutnovské školy Komenského chodí děti podle ročníků - šešťáci v pondělí, sedmáci v úterý, osmáci ve středu a deváťáci ve čtvrtek. Pátek je volný na konzultace. Základní škola R. Frimla uspořádala výukové dny podle písmen - pondělí a středa je pro áčka, úterý a čtvrtek pro béčka.

"Školy si otevření druhého stupně připravily podle sebe, aby jim to vyhovovalo, například podle počtu kantorů, které mají k dispozici, a podobně," uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

V režimu distanční výuky s možností třídnických hodin zůstal pouze druhý stupeň v Základní škole kpt. Jaroše v Gorkého ulici. "Nechtěli jsme ze školy dělat družinu. Kdo potřebuje, může docházet ke konzultacím. Prostor tady je, záleží na zájmu dětí a případně rozhodnutí učitele, který dítě může ke konzultaci pozvat," vysvětlil ředitel školy Jiří Paták.

Pro žáky na druhém stupni platí stejná omezení, jako pro jejich mladší kamarády z prvního stupně, kteří se mohli do škol vrátit 25. května. Zásadní je především podmínka, že ve třídách mohou být maximálně v patnáctičlenných skupinách. Pětice škol s tím ale nakonec neměla problém. Nemusela nic přestavovat či jinak prostorově improvizovat. Zájemců o návrat do lavic totiž bylo mezi 60 až 80 procenty.

"Odpovídá to zájmu o první stupeň, kde se rovněž pohyboval zhruba mezi polovinou až dvěma třetinami. Je ale možné že skutečné počty budou jiné. Například na Komenského některé děti přijdou do školy až ve středu," upozornil Hendrych.

Školy se musí vypořádat spíš s organizačními problémy. Musí například plánovat přesuny na oběd tak, aby se skupiny dětí nepotkávaly. Podobné to je i s organizací příchodu dětí do budovy. Ve třídách jsou děti bez roušek, po budově ale chodí se zakrytými ústy.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Zdeněk Heteš, ZŠ Mládežnická