Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Instruktoři z Rock Tactical Academy ukážou ženám, jak se ubránit

21. 7. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Víte, že i jednodenní kurz sebeobrany může výrazně zvýšit vaše šance při přepadení na ulici? V sobotu 1. srpna se jeden takový kurz - pro ženy - bude konat v trutnovské Sokolovně. Zkušení instruktoři Rock Tactical Academy připravili seminář využití jednoduchých, ale velmi efektivních technik. „Součástí našeho programu je ale například i krizová komunikace a ve finále zjistíš, že devadesát procent konfliktů vyřešíš slovně,“ vypravuje Jakub Synek, bývalý trutnovský boxer, který po celé republice pořádá kurzy s kolegou Petrem Skálou.

Kubo, vysvětli lidem na začátku rozhovoru, co je to Rock Tactical Academy?
R.T.A. je to v podstatě akademie, která poskytuje služby v oblasti výcviku, boje z blízka či různé další speciální kurzy, které jsou určeny jak pro laickou veřejnost, tak pro profesionály z řad ozbrojených složek. Děláme semináře a školení pro bezpečnostní složky, máme navázanou spolupráci s vězeňskou službou. Poskytujeme komplexní služby. Spolupracují s námi lidé, kteří jsou většinou odborníci pro tu danou oblast, aby vše probíhalo co nejefektivněji a v nejvyšší kvalitě. Například kurz bojové medicíny TCCC vede náš kamarád, který vojenský medik se zkušenostmi ze zahraničních misí.

Co vás přimělo k tomu, že jste se vydali směrem pořádání kurzů?
Celková situace na trhu, kdy jsme viděli, jak to (ne)funguje a že není dostatek kvalitních instruktorů či organizací, které by to alespoň nějak zastřešovaly, ukazovaly, vyučovaly… Řekli jsme si, proč nevyužít zkušeností, co máme, a nezhmotnit to v nějaký takovýto kurz, protože víme, že ty věci jsou efektivní a jednoduché. A pokud se budeme bavit konkrétně o kurzu sebeobrany pro ženy, tak víme, že holkám chybí. I proto se tento kurz v našem portfoliu uchytil. Většinou je jednodenní, maximálně dvoudenní, ovšem skládá se z různých levelů, které na sebe navazují.

Jaké levely máš na mysli?
Například máme level 3, který se odehrává v noci v kasárnách v Josefově, kde se do toho vnáší i prvky strachu, psycha, adrenalinu, aby si holky vyzkoušely, jestli jsou opravdu schopné se ubránit i v takové situaci. Jedna věc je, když si to zkoušíš v tělocvičně, znáš ty lidi a jsi relativně v psychické pohodě, než když máš jít v noci do nějakého objektu a nevíš, kdo tě kde překvapí. Tohle působí i na mužský, natož pak na křehký ženský.

S jakými se setkáváte reakcemi?
Jsou to oblíbené kurzy a je to docela hardcore. (smích) Ale divil by ses, kolik holek, které k nám přijdou na kurz a pokládají se za strašně pacifistky, že by nebyly schopné v životě nikomu ublížit, odhodí ostych, a na konci kurzy jsou to naopak ony, kdo se do toho nejvíc vloží.

Jaké ženy navštěvují vaše kurzy?
Jejich spektrum je široké. U způsobu, jakým však vyučujeme, nezáleží na tom, kolik jim je, jakou mají fyzičku, jaké mají zkušenosti. Ukazujeme jim prostě jednoduché věci, které se dají nadrilovat a naučit, aby byly funkční. Není to o tom, že to musí být holka s fyzičkou atletky. Chodí k nám ženy, které se už s násilím či sexuálním obtěžováním setkaly. Tím pádem ono jim to kolikrát i pomůže, že si tu odstraní třeba nějaký ten blok, který si nosí v hlavě.

Svěřují se ženy na kurzech, jaké zkušenosti s násilím mají?
Ano, náš seminář totiž není jen o tom, že se naučíš, jak někoho „praštit“, ale součástí programu je i krizová komunikace. Ve finále zjistíš, že devadesát procent konfliktů vyřešíš slovně. Je to jen o tom, jak s tím člověkem komunikuješ, jaké máš držení těla, jestli působíš sebevědomě a tak dále.

Sebevědomí je hodně důležitý prvek, viď?
Je to jako v přírodě. Slabý kus jde vždycky na porážku první. Pokud kdokoliv ukáže strach, tak většinou pro násilníky bývá kořistí. Kdežto, když člověk působí sebevědomě a umí říct ne, tohle je důležitá věc, že se umí na ulici ozvat a razantně odmítnout, tak často k tomu konfliktu vůbec nedojde.

Je možné nějak předem odhadnout, že určitý člověk může být nebezpečný?
Dost často se to dá poznat. Je to o bdělosti. O tom také mluvíme na našich kurzech, kde provádíme i takový psychologický koučink.

Když dojde ke střetu, jaká cvičení jsou nejvhodnější pro ženy, které se chtějí umět bránit? Asijská bojová umění, krav-maga nebo něco úplně jiného?
V naší akademii se snažíme co nejvíce vycházet z našich zkušeností, spoustu informací také čerpáme z okolí a vždycky se snažíme to efektivní použít a zbytek vyhodit. Dá říct, že je to taková kombinace všeho možného tak, aby to fungovalo. Pracujeme takhle vždycky a je jedno, jestli děláme speciální seminář, sebeobranu pro ženy nebo policejní výcvik. Každá složka má jiné požadavky a my se musíme přizpůsobit. I proto se naše kurzy stále mění a vyvíjejí. Není to dané, že uděláš jednu věc a praktikuješ ji vždycky a s kýmkoliv. Protože je jasné, že musíš zaujmout jiný přístup, když učíš čtyřicetikilovou holku nebo stokilového policistu. To je rozdíl vždycky. Kdo tvrdí, že ne, a že jsou různé kurzy bojových umění a sebeobrany, které tvrdí, že to je úplně jedno, tak lže. Stokilový chlap bude mít vždycky větší sílu než čtyřicetikilová holka. To je prostě fyzika.

Někde jsem slyšel, že v případě napadení útočníkem je ideálně mu vrazit prsty do očí, kopnout ho do koulí a utéct?
(smích) Tohle jsem ti já určitě neříkal, ale něco na tom bude. Jak jsem se teď však bavili o tom, že když je silný chlap… Nejlepší vždy je, pokud je ta možnost pro napadaného, jenž fyzicky nepřevyšuje útočníka, tak utéct. Vždycky je lepší zmizet. Spoustu těch technik a cviků také vedou k tomu, že útočníka pouze ochromí nebo na chvíli oslabí, aby byl čas z místa utéct, zavolat si pomoc nebo cokoliv dalšího. Je naivní si myslet, že člověk i po pár měsících nějakého tréninku, když je rozdíl tělesné konstituce obrovský, někoho domlátí. A ani to o tom není. I sebeobrana je tak koncipovaná a je to o tom zachránit si život, zdraví, zmizet z toho místa pryč.

Jak vlastně probíhá váš kurz sebeobrany. Na plakátu píšete, že trvá pět až šest hodin.
Vyladili jsme to tak, že je to taková optimální doba, protože déle to holky stejně nevydrží. Bývají pak unavené jak fyzicky, tak psychicky. A jak kurz probíhá? Na začátku si sedneme a povídáme si, protože je potřeba prolomit počáteční bariéru, jako na jiných kurzech, kdy se nikdo nezná a drží se zpátky. Řekneme si něco o komunikaci, o způsobech napadení, o agresi od té slovní až po fyzickou a potom přecházíme na cvičení. A zase je to koncipované od jednoduchých po složitější. Když se zvládne jeden krok, jde se na další a tak dále. Každý náš kurz končí modelovými situacemi, aby si holky zkusily, co se naučily. Máme na to speciální obleky, takže se nemusí bát, že nám ublíží. (smích) No, a vlastně zjistí, to, že co se naučily i během tak krátké doby, se dá použít v praxi. A v okamžiku, kdy zjistí, že to funguje, strašně je to nakopne a pomůže jim to psychicky. Je to na nich vidět.

Je zájem o vaše kurzy?
Myslím, že ano, protože už to pár let děláme. Máme kurzy v Pardubicích, Ostravě, po celé republice, v Trutnově to bude třetí kurz.

Rock Tactical Academy
Petr Skála a Jakub Synek
tel.: 777 133 348, e-mail: rocktactical@seznam.cz
www.rocktactical.cz