Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Kaufland nový dům stavět nebude, zmodernizuje stávající prodejnu

15. 7. 2020

Kaufland nový dům stavět nebude, zmodernizuje stávající prodejnu 0 snímků
Řetězec Kaufland už nechce v Trutnově bourat starý obchodní dům a na stejném místě stavět nový. Aktuálně chystá rozsáhlou modernizaci uvnitř současného marketu. Nehrozí tedy, že by se rozšířil příliš blízko k panelovým domům, jak se tamní obyvatelé obávali. Informaci zveřejnili zástupci firmy při čtvrteční veřejné schůzce na Mládežnické.

Modernizaci chtěl Kaufland spustit loni na jaře. Proti ale byli lidé ze sídliště Zelená louka. Obávali se, že market bude až příliš blízko k jejich domům, a bude jim stínit. Nelíbilo se jim ani kácení stromů, úbytek parkovacích míst a zpoplatněné parkoviště. Radnice navíc kritizovala nedostatky oproti platnému územnímu plánu, osvětlení, počet parkovacích míst a zvýšenou náročnost na dopravní kapacitu.

Firma proto přišla s jiným, přijatelnějším návrhem. Zcela nový dvoupodlažní market měl být dál od panelových domů, s podzemním parkovištěm, a nemělo kvůli němu dojít ke kácení stromů. Včera ale zástupci obchodního domu předstoupili s třetí variantou. Nebudou bourat, ale přestavovat uvnitř. Takže zvenku se nic nezmění, veškeré změny a inovace se odehrají uvnitř Kauflandu.

"Příští rok po Velikonocích zhruba na tři měsíce zavřeme. Během té doby provedeme úpravy obou prodejních podlažích, aby cílový stav odpovídal objektům, které standardně stavíme jako nové moderní budovy. Znovuotevření plánujeme kolem 30. června," naznačil Jan Grüner, který má v Kauflandu na starosti výstavbu a expanzi.

Za desítky milionů korun vzniknou prodejní prostory nejmodernějšího typu. Nové (a tím pádem tišší) budou i veškeré technologie, takže odpadne například hluk z klimatizace, na kterýsi dosud stěžovali obyvatelé některých panelových domů.

Zásadní změnu Kaufland chystá na parkovišti. Opatří ho závorami, takže už nebude standardním veřejným parkovištěm. "Na naší zákaznické lince nám přibývají stížnosti, že v době odpolední špičky nemají zákazníci kde parkovat. Proto po revitalizaci obchodu osadíme parkoviště závorami," uvedl jednatel a provozní ředitel Kauflandu Martin Piterák.

Lidé, kteří na prezentaci firmy přišli, mají strach, že tím pádem ubyde parkovacích míst pro obyvatele sídliště. Zástupci Kauflandu ale slíbili, že hledají řešení, jak situaci zlepšit. A některé nápady rovnou prozradili. "Mohli bychom například nabídnout městu naši zelenou plochu v zadní části areálu, na které by mohlo vzniknout zhruba čtyřicet parkovacích míst pro místní obyvatele. Možností je i nechávat otevřené závory přes noc, od osmi do osmi hodin," nabídl Piterák.

Nejhorší to bude s parkováním během tříměsíční renovace Kauflandu. K dispozici nebude ani jedno z 240 míst, které obchodní dům má. Všechna budou obehnaná plotem, budou totiž součástí staveniště. "Vnímáme, že to bude pro sídliště dramatický zásah. Hledáme možnosti, jak tuhle situaci řešit, vytipováváme plochy po celé Zelené louce, které by mohly sloužit dočasně nebo dlouhodobě jako parkovací místa," ujistil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz