Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Letecké manévry na bohuslavickém komíně, čápata už krouží

29. 7. 2020

page.Name
Dva měsíce po vylíhnutí z vajíček začíná čtveřice čápat na bohuslavickém komíně sbírat odvahu ke svým prvním letům. Do vzduchu se zatím vznesli Ctirad, Bivoj a Šárka, a tak se čeká, až se do „vzdušného moře“ vrhne i ten poslední - Plaváček. „Je to odstupňované podle toho, jak se čápata klubala,“ vysvětloval stálý pozorovatel čapího hnízda Tomáš Prouza.

Jako první ze čtveřice potomků Bohunky a Bohouše se minulý týden ve čtvrtek vznesl do vzduchu Ctirad. Ten při svém prvním letu provedl dva oblety komína a strávil ve vzduchu 91 sekund. Stalo se tak téměř na minutu přesně po 65 dnech od opuštění vajíčka. „Odhadovaný čas prvního letu prvního letošního čápěte jsme netrefili o pouhé 3 hodiny a 18 minut,“ zaznamenal Tomáš Prouza poznámku do čapího deníku, který píše na specializovaný web www.capibohuslavice.cz.

V sobotu, kdy foukal slabý severozápadní vítr, vypukl velký letecký den a poprvé z hnízda vzlétl Bivoj. Jeho premiéra trvala 20 sekund. Vzápětí vyletěl podruhé i potřetí a přidal se k němu také Ctirad. Oba zdokonalovali své letové schopnosti. Kdežto Šárka s Plaváčkem celý víkend pouze cvičili nad hnízdem, ale dařilo se jim vznášet dosti vysoko.

 

Šárčin první let přišel až v pondělí, provedla pouze jeden oblet komína a šla na přistání. „To se jí příliš nepovedlo, neboť klesala na hnízdo z výšky a příliš rychle. Dopadla do kleku a zobákem se zaryla do ohrádky z větví,“ popsal Tomáš Prouza karambol, do kterého se navíc připletl i zmatený Plaváček. Ani jedno z čápat však neutrpělo zranění.

 

Čápata zatím létají jen ve vzduchu. Další logickým krokem jejich výcviku bude mezipřistání na zemi. Začnou létat na okolní louky a budou se učit sbírat a lovit potravu, aby se osamostatnila, protože zatím jim krmení stále obstarávají rodiče.

Na oficiálních stránkách fanoušků čapího hnízda v Bohuslavicích můžete sledovat časový odpočet, který odhaduje moment, kdy čapí rodinka opustí hnízdo a odletí na jih. „Více méně všechny časy od líhnutí až k prvnímu letu nám vycházely dobře. Takže vzhledem k tomu, že hnízdění čápů bylo letos o dvanáct dní později, tak by to mohlo být podobné i s jejich odletem,“ upřesnil Tomáš Prouza.

V loňském roce bohuslavický komín osiřel 13. srpna, letos se tedy očekává okolo 25. srpna. Záviset to ale bude na tom, jak budou mladí čápi letecky zdatní. Pokud jim trénink půjde hůře, tak se zdrží delší dobu. „A důležité také je, aby měli dostatek potravy, protože se před cestou musí vykrmit,“ zdůraznil na závěr další podmiňující faktor odletu z hnízda Tomáš Prouza.

Živě z čapího komína v Bohuslavicích u Trutnova

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto a video: Lukáš Ronge