Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Parkoviště u nádraží se promění v zázemí pro stavbaře

17. 7. 2020

page.Name
Trutnov v pondělí uzavře malé parkoviště u autobusového nádraží. Dá ho k dispozici stavbařům, kteří provádějí rekonstrukci pěší zóny.

Plocha bude až do května příštího roku sloužit jako zázemí pro stavbu a mezideponie stavebního materiálu. „Hledali jsme plochu, která nebude daleko od pěší zóny a zároveň bude přístupná větší stavební technice. Bohužel jsme dočasně museli obětovat parkoviště vedle cyklověže, jelikož jde o ideální místo v centru města,“ uvedl Miroslav Franc, vedoucí odboru rozvoje města.

Parkoviště bude zavřené až do 20. května příštího roku. Vjezd na něho bude stavbařům umožněn přes chodník u autobusového nádraží. Trutnované budou muset parkovat na jiných odstavných plochách ve městě.

„Samozřejmě kvůli uzavření přijdeme o několik parkovacích míst, i přesto je v centru města řada dalších možností, kde mohou řidiči svá vozidla zaparkovat. Kromě parkoviště vedle soudu je k dispozici parkoviště za pivovarem, garáže pod Uffem nebo loni vybudované parkoviště vedle areálu Střediska volného času,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Rekonstrukce pěší zóny mezi náměstím Republiky a Krakonošovým náměstím začala před pár dny. Potrvá rok, skončí v červnu 2021. Město za ni zaplatí 44 milionů korun.

Modernizace má dvě etapy. První zahrnuje úsek od Krakonošova náměstí po Svatojánské náměstí. Právě na něm začaly první stavební práce. Dochází k výměně horkovodu na Svatojanském náměstí a v Horské ulici mezi Obchodním domem Máj a restaurací Pohoda.

Ve druhé etapě se pustí stavbaři do přeměny části ulice od Svatojanského náměstí podél obchodního domu Máj až k náměstí Republiky. Kromě přeložky inženýrských sítí dojde rovněž k pokládce nové dlažby a obrubníků, výměně veřejného osvětlení či městského mobiliáře.

Stavět se bude podle návrhu architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Lukáše Kemra z Hradce Králové. Jejich projekt počítá s pěší zónou z dlažby a žuly, a se vzrostlými stromy, lavičkami, stojany na kola, vodou a zelení. Přibudou například tři javory u Staré radnice, okrasné třešně podél Svatojanského náměstí a platany v další části.

V Horské ulici budou pod stromořadím uprostřed ulice dřevěné lavice bez opěradel, na Svatojánském náměstí dřevěné lavičky s opěrkou a ocelovou konstrukcí. Novinkou bude liniový vodní prvek před restaurací Jednička, připomínka někdejšího mlýnského náhonu. Trafika se přesune z místa pod poštou - nad poštu.

Samozřejmostí nové pěší zóny budou odpadkové koše, podzemní kontejnery na tříděný odpad a také dobové lampy, podobně těm z Krakonošova náměstí.

Stavbu provede litoměřická firma Gardenline. „S dodavatelem stavby jsme akci naplánovali tak, abychom co nejméně omezili provoz obchodů a restaurací, a pohyb občanů na pěší zóně,“ slíbil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Město Trutnov