Stavbaři začali s rekonstrukcí městské pěší zóny
9. 7. 2020
Rekonstrukce pěší zóny má dvě etapy. První zahrnuje úsek od Krakonošova náměstí po Svatojánské náměstí. Právě na něm začaly první stavební práce. "Dochází k výměně horkovodu na Svatojanském náměstí a v Horské ulici mezi Obchodním domem Máj a čp. 7 (restaurace Pohoda)," upozornila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.
Dočasně proto vznikají v místě oprav provizorní přemostění pro auta a chodce. Práce na horkovodu budou hotové do konce prázdnin. "Předem děkujeme za opatrnost a ohleduplnost při pohybu na pěší zóně," požádala mluvčí Trutnovany.
Ve druhé etapě se pustí stavbaři do přeměny části ulice od Svatojanského náměstí podél obchodního domu Máj až k náměstí Republiky. Kromě přeložky inženýrských sítí dojde rovněž k pokládce nové dlažby a obrubníků, výměně veřejného osvětlení či městského mobiliáře.
Stavět se bude podle návrhu architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Lukáše Kemra z Hradce Králové. Jejich projekt počítá s pěší zónou z dlažby a žuly, a se vzrostlými stromy, lavičkami, stojany na kola, vodou a zelení. Přibudou například tři javory u Staré radnice, okrasné třešně podél Svatojanského náměstí a platany v další části. „V létě vytvoří příjemný stín a vhodné místo k posezení,“ řekli architekti.
V Horské ulici budou pod stromořadím uprostřed ulice dřevěné lavice bez opěradel, na Svatojánském náměstí dřevěné lavičky s opěrkou a ocelovou konstrukcí. Novinkou bude liniový vodní prvek před restaurací Jednička, připomínka někdejšího mlýnského náhonu. Trafika se přesune z místa pod poštou - nad poštu.
Samozřejmostí nové pěší zóny budou odpadkové koše, podzemní kontejnery na tříděný odpad a také dobové lampy, podobně těm z Krakonošova náměstí.
Prioritou zůstává pohyb chodců, ale i cyklisté budou smět jezdit po celé nové pěší zóně. „Pokud by se v ulici vyloženě oddělovala cyklostezka, možná by to pro chodce bylo víc nebezpečné, než když se tam lidé na kolech budou pohybovat v rámci celého profilu ulice a vzájemně k sobě budou ohleduplní,“ uvedli architekti.
Auta, které najíždějí v dolní části, se už nebudou muset vracet zpět jako nyní, ale pěší zónu opustí buď odbočkou přes Svatojánské náměstí nebo výjezdem u Krakonošova náměstí. Ke kolizím zásobovacích aut s chodci nebo cyklisty by mělo docházet minimálně. „Pěší zóna musí mít vysokou estetickou hodnotu. Neměla by plnit jen funkci dopravní, ale i pobytovou, odpočinkovou a reprezentační,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.
Rekonstrukce potrvá rok, skončí v červnu 2021. „Oprava sebou přinese i jistá omezení, nicméně věřím, že občané i řidiči budou trpěliví. Odměnou bude moderní, vzdušné a bezpečnější centrum města,“ dodal Adamec.
Stavbu provede litoměřická firma Gardenline. „S dodavatelem stavby jsme akci naplánovali tak, abychom co nejméně omezili provoz obchodů a restaurací, a pohyb občanů na pěší zóně,“ slíbil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml
Vizualizace: MěÚ Trutnov