Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Stavbaři začali s rekonstrukcí městské pěší zóny

9. 7. 2020

Stavbaři začali s rekonstrukcí městské pěší zóny 0 snímků
Výměnou horkovodu na Svatojanském náměstí začíná avizovaná modernizace pěší zóny. Proměnit se má Horská ulice mezi náměstím Republiky a Krakonošovým náměstím. Rekonstrukce potrvá rok, skončí v červnu 2021. Město za modernizaci zaplatí 44 milionů korun.


Rekonstrukce pěší zóny má dvě etapy. První zahrnuje úsek od Krakonošova náměstí po Svatojánské náměstí. Právě na něm začaly první stavební práce. "Dochází k výměně horkovodu na Svatojanském náměstí a v Horské ulici mezi Obchodním domem Máj a čp. 7 (restaurace Pohoda)," upozornila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Dočasně proto vznikají v místě oprav provizorní přemostění pro auta a chodce. Práce na horkovodu budou hotové do konce prázdnin. "Předem děkujeme za opatrnost a ohleduplnost při pohybu na pěší zóně," požádala mluvčí Trutnovany.

Ve druhé etapě se pustí stavbaři do přeměny části ulice od Svatojanského náměstí podél obchodního domu Máj až k náměstí Republiky. Kromě přeložky inženýrských sítí dojde rovněž k pokládce nové dlažby a obrubníků, výměně veřejného osvětlení či městského mobiliáře.

Stavět se bude podle návrhu architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Lukáše Kemra z Hradce Králové. Jejich projekt počítá s pěší zónou z dlažby a žuly, a se vzrostlými stromy, lavičkami, stojany na kola, vodou a zelení. Přibudou například tři javory u Staré radnice, okrasné třešně podél Svatojanského náměstí a platany v další části. „V létě vytvoří příjemný stín a vhodné místo k posezení,“ řekli architekti.

V Horské ulici budou pod stromořadím uprostřed ulice dřevěné lavice bez opěradel, na Svatojánském náměstí dřevěné lavičky s opěrkou a ocelovou konstrukcí. Novinkou bude liniový vodní prvek před restaurací Jednička, připomínka někdejšího mlýnského náhonu. Trafika se přesune z místa pod poštou - nad poštu.

Samozřejmostí nové pěší zóny budou odpadkové koše, podzemní kontejnery na tříděný odpad a také dobové lampy, podobně těm z Krakonošova náměstí.

Prioritou zůstává pohyb chodců, ale i cyklisté budou smět jezdit po celé nové pěší zóně. „Pokud by se v ulici vyloženě oddělovala cyklostezka, možná by to pro chodce bylo víc nebezpečné, než když se tam lidé na kolech budou pohybovat v rámci celého profilu ulice a vzájemně k sobě budou ohleduplní,“ uvedli architekti.

Auta, které najíždějí v dolní části, se už nebudou muset vracet zpět jako nyní, ale pěší zónu opustí buď odbočkou přes Svatojánské náměstí nebo výjezdem u Krakonošova náměstí. Ke kolizím zásobovacích aut s chodci nebo cyklisty by mělo docházet minimálně. „Pěší zóna musí mít vysokou estetickou hodnotu. Neměla by plnit jen funkci dopravní, ale i pobytovou, odpočinkovou a reprezentační,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Rekonstrukce potrvá rok, skončí v červnu 2021. „Oprava sebou přinese i jistá omezení, nicméně věřím, že občané i řidiči budou trpěliví. Odměnou bude moderní, vzdušné a bezpečnější centrum města,“ dodal Adamec.

Stavbu provede litoměřická firma Gardenline. „S dodavatelem stavby jsme akci naplánovali tak, abychom co nejméně omezili provoz obchodů a restaurací, a pohyb občanů na pěší zóně,“ slíbil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml
Vizualizace: MěÚ Trutnov