Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Vandal poničil sochu Rýbrcoula na naučné stezce

16. 7. 2020

Vandal poničil sochu Rýbrcoula na naučné stezce 0 snímků
Procházka po naučné stezce Podoby Rýbrcoula se sedmi dřevěnými bájnými postavami dostala nečekanou kaňku. Někdo poničil Démona na vrcholu stezky, v atraktivním místě s oblíbeným výhledem na Trutnov.

Poškození je patrné na první pohled. Socha v městském lesoparku přišla o parohy a hůl, kterou držela v ruce. "Dnes ráno jsme dostali zprávu od pracovníků trutnovských Lesů a parků, že někdo sochu i cedulku u ní poničil," potvrdil Jan Duduš ze spolku Rýbrcoul - duch hor.

Kdo a proč sochu rozbil, není jasné. Nikdo žádné vandalství nehlásil, na místě nejsou policejní kamery. "Jsme z toho smutní. Vypadá to, jako by to někdo odřízl pilkou. Autor sochy Petr Spurný se ale domnívá, že chybějící části jsou spíš ukopnuté," řekl Duduš.

Poškození sochy za zhruba 15 tisíc korun jsou nevratná. Parohy ani hůl se nedají přidělat zpět. "Opravit se to nedá, sochař vyrobí novou sochu," prohlásil Duduš.

Mezitím se ale na facebooku spustila vlna vzpomínkové solidarity. "Lidi nám začali spontánně posílat fotografie svých dětí, které si u Démona pořídili," dodal Jan Duduš.

Démon je součástí loni v říjnu otevřené naučné stezky nazvané Podoby Rýbrcoula. Začíná pod stromy vedle mateřské školy, má sedm zastávek a končí na kopci s atraktivní vyhlídkou na město a Krkonoše. Hlavním lákadlem jsou dřevěné sochy od místních umělců, které vznikly při prvním ročníku slavností Rýbrcoula.

Autory soch jsou Roland Hantl (Myslivec), Petr Krejcar (Permoník), Petr Spurný (Démon), Martin Kučera (Kohout), Jan Doskočil (Havran), Marek Pilař (Mnich) a Pavel Tryzna (Krakonoš).

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Jan Duduš a další