Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Vysvědčení přebírali v parku, hrál jim k tomu James Harries

3. 7. 2020

Vysvědčení přebírali v parku, hrál jim k tomu James Harries 0 snímků
Tomu se říká změna! Když už kvůli koronaviru nemohly zdravotnická škola a obchodní akademie předávat maturitní vysvědčení "ve starém stylu", rozhodly se pro změnu. Z komorní události uvnitř bývalého kostela udělaly v parku společnou venkovní slavnost, při které hrál a zpíval známý skladatel a zpěvák James Harries.

Dosud se vysvědčení maturantům předávala postupně, po jednotlivých třídách. Do Koncertní síně Bohuslava Martinů (někdejší evangelický kostel) se zpravidla vešla jedna třída, k tomu rodiče a příbuzní. "Takhle jsme vysvědčení rozdávali třeba čtyři až pět pátků po sobě, trvalo to skoro měsíc," připomněl Roman Hásek, ředitel Vyšší odborné školy zdravotnické, Střední zdravotnické školy v Trutnově a Obchodná akademie v Trutnově.

Jenže koronavirus tradici narušil. Maturovalo se později, poslední studenti měli zkoušku z dospělosti teprve minulý týden. Organizovat navíc několik menších slavností na poslední chvíli by bylo příliš náročné. Proto se obě školy působící pod jednou právní subjektivitou rozhodly ke změně. Poprvé si přebírali vysvědčení najednou všichni maturanti zdrávky a obchodky, i absolventi vyšší odborné školy. "Nikdy předtím jsme to nedělali, ale městský park je pěkné a velmi příjemné místo, a atmosféra byla myslím skvělá," prohlásil Hásek.

Slavnostní okamžik, plný dojetí a spokojených úsměvů, zpestřil James Harries, známý muzikant, autor skladeb k filmům Lidice, Bobule či Rafťáci.

Pro vysvědčení si v úterý do městského parku v Trutnově přišlo 35 úspěšných absolventů oboru zdravotnický asistent, 26 absolventů lycea a 10 absolventů vyšší odborné školy oboru diplomovaná sestra. A také 30 maturantů z obchodní akademie. Mezi gratulanty byl také hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: David Šrůtek