Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Cyklista nebo běžec bez roušky? V přírodě ano!

6. 4. 2020

page.Name
Vláda dnes zmírnila některá opatření zavedená v předchozích dnech kvůli šíření koronaviru. Povoluje individuální venkovní sporty a otvírá některé obchody jako hobbymarkety, stavebniny a prodejny jízdních kol. Na dnešním brífinku po jednání vlády to oznámil vicepremiér Karel Havlíček.
Od zítřka (7. dubna) mohou lidé individuálně sportovat na venkovních sportovištích, a dokonce bez roušek, pokud budou dodržovat psychologickou vzdálenost dva metry.

„Pokud někdo pojede v přírodě na kole, nemusí mít roušku, pokud někdo poběží v lese, nemusí mít roušku. Pokud se ale někdo bude pohybovat uvnitř města, kde bude více lidí a kontakt by mohl být méně jak dva metry, tak by roušku měl mít,“ vysvětlil Havlíček.

Venkovní sportoviště jsou zavřená od půlky března, ta kolektivní zůstávají zavřená i nadále.

Otevřené můžou být od zítřka také sběrny, výkupy surovin a kompostárny, rozhodla vláda.

Další zmírnění vstoupí v platnost ve čtvrtek. Otevřít budou smět hobby markety, stavebniny, železářství, a prodejny a servisy jízdních kol.

„V tomto týdnu uvolňujeme, co je spjato se sportem, rekreací, volným časem a hobby. Uvědomujeme si, že se blíží Velikonoce, a někteří lidé si potřebují na zahrady, do domácnosti, nebo na verandy pořídit některé pomůcky,“ prohlásil Havlíček.

Od čtvrtka ale zároveň budou platit pro všechny obchody a prodejny přísnější hygienická pravidla. „Všichni zákazníci ve všech provozovnách budou muset být ve vzdálenosti minimálně dva metry od sebe, pokud se nejedná o rodinné příslušníky nebo nejde o doprovod,“ zdůraznil Karel Havlíček.

Prodejny musí rovněž zajistit, aby u vchodu byly dezinfekční prostředky. Ve všech obchodech bude platit povinnost rukavic pro zákazníky. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli tomu připraví speciální informační letáky.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler