Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Do autobusů se cestující znovu dostanou předními dveřmi

23. 4. 2020

page.Name
Od soboty 25. dubna mohou lidé znovu nastupovat předními dveřmi do autobusů městské hromadné dopravy v Trutnově i linkových spojů v rámci Královéhradeckého kraje. Obnoven bude i prodej jízdenek u řidiče. Cestující jsou ale nadále povinni nosit roušky a dodržovat preventivní opatření.

Zákaz nástupu předními dveřmi vydaly trutnovská radnice i krajský úřad v březnu jako mimořádné opatření proti šíření koronaviru. Vrátit situaci k normálu chtěl kraj hned po Velikonocích, ale v poslední chvíli musel změnit plány. Šoféři se totiž báli kontaktů s cestujícími.

„Termín jsme posunuli s ohledem na dodatečné požadavky řidičů na specifické vybavení vozů,“ řekl Martin Červíček, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro dopravu. Přizpůsobil se i Trutnov a také odsunul avizovanou obnovu nástupu předními dveřmi.

Kraj dodal dopravcům pro řidiče 6 tisíc roušek, 2500 respirátorů a dezinfekční prostředky. Nic už nebrání tomu, aby se od soboty opět otvíraly dveře u řidičů. „Obnovit odbavení si můžeme dovolit i s ohledem na patřičnou odpovědnost veřejnosti při používání ochranných pomůcek a dodržování všech hygienických opatření,“ ocenil Červíček.

Stále však platí tzv. prázdninové jízdní řády, tedy úspornější verze, která vychází z předpokladu, že lidé méně cestují. „Dokud budou mít školy zavřeno, nemá smysl se vracet k normálu,“ prohlásil dnes trutnovský starosta Ivan Adamec.

 

Pro ilustraci: některými vozy městské hromadné dopravy v Trutnově běžně cestuje čtyřicet až padesát lidí. Nyní sotva deset.

Také krajské statistiky potvrzují, že obsazenost spojů je nyní minimální. Cestující díky tomu můžou snadněji udržovat dostatečný odstup. Stále platí nošení roušky a v linkové dopravě možnost bezkontaktní platby jízdného kartou IREDO.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz