Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Je třeba zatnout zuby, nevzdávat se a vydržet, nabádá šéf strážníků

2. 4. 2020

page.Name
Pracovní život mu současný nouzový stav související s nákazou Covid-19 ovlivnil minimálně. Dá se říci, že v práci naopak tráví více času než obvykle. Radek Svoboda, ředitel Městské policie v Trutnově, jen konstatuje, že se na služebně dbá mnohem více na hygienu, všechno se desinfikuje a k tomu všemu chodí do práce ještě dříve než předtím.

„Osobně jsem samozřejmě přistoupil na život v přísnějším režimu. Dříve jsem na hygienu nijak přehnaně nedbal, to se teď ale změnilo. Když přijdu do své kanceláře, hned jdu k umyvadlu a myji si ruce,“ nastínil začátek pracovního dne ředitel strážníků. Jeho podřízení mají v průběhu dne stále napilno. Mimo jiné dojíždějí k odběrovému místu v nemocnici. V úřední dny stojí na úřadech, věnují se hlídkové činnosti zaměřené na majetkovou kriminalitu a dodržování stanovených pravidel.

Svoboda připouští, že při šířením nákazy se u něj projevily určité úzkosti, stejně jako u jiných lidí. „Ta úzkost tam trochu je, protože mám obavy o rodinu a děti. Jsem hodně v práci a dodržuji určitá pravidla, abych se nenakazil a doma neohrozil rodinu,“ vysvětlil. Když zrovna není na služebně, snaží se doma věnovat svým koníčkům, rodině a dost času tráví na zahradě. Zároveň je ale stále v pohotovosti na telefonu. Kromě odrostlých dětí má ještě školou povinného jedenáctiletého syna, který školní povinnosti plní v domácím prostředí.

Stejně jako ostatní děti se učí dopoledne doma a pomáhá mu v tom Svobodova manželka, která je na ošetřování. „Snažil jsem se klukovi vysvětlit, že to nejsou prázdniny, ale omezující opatření a měl by se tedy věnovat škole. Pochopitelně mu chybí kamarádi. Obden za mnou přijde a říká, že už by chtěl do školy, že ho to už doma nebaví. Samozřejmě to chápu, pro děti je to velké omezení, když nemohou být spolu,“ řekl. Aby se syn nenudil, rodina mu stále připravuje nějakou mimoškolní činnost. Odpoledne jsou například na programu karetní a společenské hry, aby karanténa pro něj nebyla tak stresující. 

Ředitel městské policie se v současné době setkává s tím, že strážníkům lidé více děkují za to či ono. On jim ale odpovídá, že je to náplň jejich práce. Zároveň ho těší, že se nyní lidé snaží dodržovat karanténu, nařízení a doporučení. Mile ho také překvapila solidarita a dobrovolnická pomoc. „To by nikdo předtím nečekal, že se lidé v krizové chvíli dokáží tak semknout a držet spolu,“ Naopak nemile ho zaskočilo chování některých lidí, kteří nejsou ochotni respektovat nařízení v současné situaci. „Příkladem je, že jsem na ulici napomenul pána, protože neměl roušku. On mi odpověděl, že pije a ukázal na lahváč. To se mi určitě nelíbí,“ prozradil Svoboda.Nynější nouzový stav podle něj popožene většinu populace k důslednějšímu dodržování hygienických procesů než dosud. „Třeba obyvatele asijských zemí nosili roušky už dříve. Když někdo jezdí nějakou hromadnou dopravou, je nachlazený, kýchá nebo smrká a nemá roušku, ohrožuje ostatní. Dnešní stav snad přispěje k tomu, aby si to lidé více uvědomovali. Snad to tak bude,“ doufá ředitel.

Ten nabádá obyvatele Trutnova, aby vnímali určitá rizika bez úzkosti. „Všechno se dá přestát, i když je to dnes těžké. Zaznamenáváme nyní zvýšený počet oznámení na občanské soužití. Lidé se totiž doma více hádají. Bylo by dobré, kdyby svůj volný čas věnovali sami sobě a rodinám. Je třeba zatnout zuby, nevzdávat se a vydržet. Čím budou lidé zodpovědnější, tím dříve ten současný nepříjemný a omezující stav pomine,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Radka Svobody