Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Knihovna otevřela, vrácené knihy posílá do karantény

27. 4. 2020

page.Name
Roušky, ochranný štít, rukavice a dezinfekce. Ne, to není popis výbavy zdravotníků. To vše si dnes musely vzít do práce trutnovské knihovnice. Po více než měsíční pauze totiž znovu otevřela městská knihovna.
Vláda zavřela veřejné knihovny v březnu v rámci opatření zabraňujících šíření koronaviru. Původně se předpokládalo, že budou otevřené až v poslední vlně 8. června. Ve čtvrtek se ale vše náhle změnilo.

„Večer mi volala kolegyně, že se ze zpráv dozvěděla, že asi budeme mít otevřeno. Vůbec jsme to s kolegyněmi nečekaly, takže otevření jsme vlastně připravovaly na poslední chvíli,“ přiznala ředitelka Jaroslava Maršíková.

Návrat k normálu přišel dřív, ale s hygienickými omezeními. Do knihovny mohou čtenáři jedině v roušce, u vchodu si musí dezinfikovat ruce a jsou jim nabídnuty jednorázové rukavice. Samozřejmostí jsou dvoumetrové odstupy.

„Pohyb čtenářů je omezen na nezbytně nutnou dobu, čili vrátit knihy, půjčit si jiné a odejít. Prostě žádné zdržování. Hlídáme počet lidí v knihovně. Když jich tam je deset, tak další nepustíme,“ upřesnila Maršíková.


Omezený je přístup k online katalogu a také provoz čítárny - jen na vracení a půjčování periodik,. „Pro osoby nad 65 let jsme vyhradili v provozní době dvě hodiny v čase od osmi do deseti,“ řekla.

Všechny vrácené knihy musí na tři dny do karantény. Teprve potom je mohou knihovnice zařadit zpět do regálu a nabídnout čtenářům znovu k půjčení.

Hned v první den přišlo do knihovny přibližně dvě stě čtenářů. „Probíhalo to v klidu, lidé jsou vycepovaní a dodržují stanovená opatření. Uvidíme, jak to bude vypadat zítra a ve středu. Čekáme, že to přijde mnohem víc čtenářů,“ dodala ředitelka knihovny Jaroslava Maršíková.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň