Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Kraj dá nemocnici 48 milionů korun na ztrátová oddělení

15. 4. 2020

page.Name
Na provoz ztrátových ale potřebných oddělení dostane trutnovská nemocnice od Královéhradeckého kraje celkem 48 milionů korun. Novinářům to dnes oznámilo vedení kraje. ​
Peníze kromě trutnovského špitálu obdrží ještě další tři nemocnice zřizované Královéhradeckým krajem - královédvorská (15 milionů korun), jičínská (59 milionů) a rovněž náchodská (114 milionů), pod kterou patří i rychnovská a broumovská nemocnice. ​

Část vyrovnávací platby - 140 milionů korun - schválili krajští zastupitelé ještě na konci loňského roku. Nyní rozhodla rada kraje přidat nemocnicím dalších 96,2 milionů korun. "Jsou to finanční prostředky určené na částečnou úhradu ztrát oddělení, která ekonomicky neprofitují. Jedná se například o internu, chirurgii, lékařskou pohotovostní službu, onkologii, pediatrii nebo psychiatrii,“ upřesnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Celkem tak kraj nasměruje na provoz jedinečných nemocničních oddělení 236 milionů korun. Návrh rady ale ještě musí schválit krajské zastupitelstvo. "Hospodaření nemocnic je v současnosti negativně ovlivněno nouzovým stavem a šířením onemocnění COVID-19. Nemocnice musely pozastavit provádění plánovaných operací, které pro ně představují značnou část příjmů. To se ale týká celého zdravotnictví,“ doplnil Cabicar.

Vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby posílá kraj nemocnicím podle smlouvy uzavřené v roce 2016. O výši rozhoduje na návrh zdravotnického holdingu a podle žádostí špitálů. Pro srovnání, loni kraj přispěl na ztrátová oddělení sumou 280 milionů korun.


čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek