Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Lidé je něčím krmili, zlobí se majitelka mrtvých ovcí

20. 4. 2020

page.Name
Nevhodná potrava od kolemjdoucích. To je příčina náhlého nedělního úmrtí dvou ovcí v Trutnově - Poříčí. Tvrdí to jejich majitelka Jana Mikešová z Poříčí. "Za deset let mi neuhynula jediná ovce. Nepředpokládám, že by obě dvě jen tak z neznámých příčin najednou umřely," prohlásila.

Na svém pozemku nad elektrárnou chová krávy, koně a ovce. Přestože dlouhé roky chodí po okolní cestě lidé na vycházky, zvířatům Jany Mikešové se nikdy nic nestalo. Až nyní. Dvě ovce ve výběhu nečekaně uhynuly. „Jedna byla doslova jak nafukovací balón,“ upřesnila.

Právě nafouklé tělo je podle chovatelky důkazem, že ovce někdo zabil nevhodným jídlem. „Kromě sena, trávy a vody, nebo jádra po porodu, by neměla zvířata dostávat nic jiného,“ zdůraznila Mikešová.

Jenže lidé mnohdy vytáhnou svačiny, a dají zvířatům rohlík nebo chleba. „Pro ně to pak je smrtelné,“ připomněla. Například čerstvé pečivo je může zadusit, nebo se jim ve střevech nafoukne tak, že je prakticky roztrhá zevnitř. Zvířata přitom umírají ve velkých bolestech.

Kdo ovcím ve výběhu podél místní cesty něco takového dal? Chovatelka si myslí, že náhodní kolemjdoucí. „Ne ti, kteří tu chodí pravidelně. Ti to tady znají a nikdy naše zvířata nekrmili. Ale ti, kteří tudy zřejmě procházeli prvně,“ uvedla. Na vycházky do Poříčí vyrazilo totiž během posledního víkendu víc lidí než jindy. Zřejmě kvůli opatřením proti koronaviru méně cestovali po kraji a prošli se „jen“ po Trutnově.

Rozhodně si ale Mikešová nemyslí, že by někdo zvířata otrávil. „Spíš asi nějací rodiče chtěli dětem ukázat zvířata, vytáhli z kapsy sušenku nebo svačinu a dali ji ovcím. Dvě byly včera ráno bohužel mrtvé,“ konstatovala.

Případ je o to smutnější, že k nežádoucímu krmení zvířat v zajetí dochází i přes dlouhodobou osvětu. Po většině českých měst nebo zoologických zahradách se objevují výzvy „Nekrmte zvířata!“. Tabulky s těmito nápisy používají i soukromí chovatelé. „Někteří to stále ignorují. To bych musela stát u výběhu celý den. Ale každá osvěta stojí za to. I kdyby se jen jedna maminka na krmení zvířat vykašlala,“ dodala Jana Mikešová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Jan Mikešové