Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Na kole do Dolců? Ano, ale pivo si dejte až doma!

8. 4. 2020

page.Name
Vláda sice zmírnila některá omezení vyhlášená kvůli šíření koronaviru, i tak ale bude prodloužený velikonoční víkend ve znamení přísných opatření. Stále nebude možné se shromažďovat, popíjet na veřejnosti pivo nebo konzumovat zmrzlinu.
Od úterý mohou lidé individuálně sportovat na vybraných venkovních sportovištích. Vláda zobecnila, která a za jakých podmínek to mohou být, a trutnovská radnice následně místa upřesnila. Přesto se našli lidé, kteří buď opatření nepochopili nebo je prostě ignorovali. Například ve skateparku a pumptracku za trutnovským koupalištěm si už včera chtělo zajezdit několik mladíků. Jedni kvůli tomu přijeli dokonce až z Jičína, potvrdil velitel městské policie Radek Svoboda.

Rovněž na parkovišti u populárních přírodních tratí Trutnov Trails bylo živo. Až ze středních Čech tam přicestovala rodina s karavanem a horskými koly, upřesnil Svoboda. Na dosud oficiálně zavřené "traily" rodina vyrazit údajně nechtěla, hodlala jezdit po jiných stezkách. Přesto ale strážníky překvapila. Stále přece platí zákaz volného pohybu lidí. Nikde není psáno, že už lidé mohou volně cestovat po republice, upozornil.

Vedení města od počátku pandemie upozorňuje, že lidé mají omezit cestování a sociální kontakt na minimum. Mohou jít maximálně do práce a zpět domů, za rodinou nebo za vyřízením nezbytných věcí, připomněl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pokud Trutnované sednou o víkendu na kolo a projedou se po nejbližším okolí, je podle něj vše v pořádku. Tedy pokud opět dodrží vyhlášená opatření. Kdo si například oblíbil cestu do Dolců a zpět, musí zapomenout na to, že by u populárního rybníku mohl s přáteli popíjet pivo. Shromažďování ani konzumace nápojů ve veřejném prostoru nejsou dovolené. Cyklisty chápu, ale prosím je, aby se chovali zodpovědně a pivo si dali až doma, prohlásil Adamec.
Na dodržování předepsané dvoumetrové vzdálenosti mezi lidmi, neshlukování se, nošení roušek, a další příkazy bude stejně jako dosud dohlížet městská policie. Pohlídá i parkoviště na exponovaných místech jako jsou Stachelberg či Trutnov Trails.

Máme k dispozici dost hlídek, budeme se pohybovat po celém městě, oznámil velitel strážníků Radek Svoboda. Za porušení vládních opatření můžou policisté udělit pokutu až 10 tisíc korun.


Ke sportu a výletům kromě čtyř volných dnů a teplého jarního počasí můžou svádět i některé výroky některých vládních činitelů jako například Šíření koronaviru je pod kontrolou nebo Počet nově nakažených neroste, každý den jich přibývá zhruba stejně. Ve skutečnosti by lidé dál měli vnímat, že je vyhlášený nouzový stav se sérií mimořádných opatření. Není možné si myslet, že už je konec. To ani náhodou, zdůraznil trutnovský starosta.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka, který vede Ústřední krizový štáb naší země, by lidé měli omezit i tradiční pondělní pomlázku. V době šíření koronaviru je podle něj nebezpečná. Kdybych byl doma, tak neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí, oznámil na tiskové konferenci po jednání štábu.

K zodpovědnosti vyzval opakovaně i trutnovský starosta. Vydržme to, dodržujme pravidla, společně to zvládneme. Přeju vám všem hezké svátky, užijte si volno se svými rodinami, dodal Ivan Adamec.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Foto: Michal Bogáň
Video: Miloš Šálek