Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Někdy jsme pro seniory jediné spojení se světem

9. 4. 2020

page.Name
Pečovatelská služba Trutnov se běžně stará o téměř čtyři stovky klientů. V době pandemie koronaviru ale pečovatelkám přibyli ještě další senioři, kteří nemají nikoho blízkého, kdo by jim pomohl například s nákupem základních potravin, hygienických prostředků nebo dovozem léků. „Díky tomu nám práce přibyla, i ubyla," říká pečovatelka Kateřina Šilhánová.

Co se u vás v době pandemie koronaviru nejvíc změnilo?
Nakupujeme a zařizujeme pochůzky i pro lidi, kteří nejsou běžně našimi klienty. Běžnou pracovní náplň u stálých klientů jsme omezili jen na nutné úkony jako je osobní hygiena, příprava nebo podání jídla a pití, donáška oběda, nebo nákupy.

Jak se vám pracuje v rouškách? Omezuje to víc vás, nebo seniory?
Omezuje to víc nás. Špatně se nám v nich dýchá a mluví. Problém to způsobuje u nedoslýchavých klientů. Dosud měli možnost nám odezírat za rtů. Teď je komunikace s nimi daleko horší. A zvýšeným hlasem to neukřičíme.

Bavíte se s klienty o koronaviru a zákazech? Snažíte se je rozveselit?
Ke klientům máme vždycky pozitivní přístup a vždycky se snažíme je pozitivně naladit. V mnoha případech jsme jejich jediným spojením s okolním světem. Samozřejmě, že se s nimi o aktuální situaci bavíme. Chválí nás, ale také třeba oceňují i nový televizní program ČT3, který pro seniory spustila Česká televize. Z toho jsou doslova nadšení!

S kolika seniory se denně potkáte?
Zvládneme jich v průměru zhruba do deseti denně. Ale třeba obědové služby to mají jinak.

Co se ještě kvůli pandemii na vaší práci změnilo?
Je to zhruba stejné, akorát jsme si klienty rozdělili podle spádových oblastí. A to z důvodu, abychom se spolu jako pečovatelky nemíchaly a zabránily při případné nákaze karanténě celé pečovatelské služby. Dřív měla pečovatelka při víkendové nebo odpolední službě záběr od Poříčí až na Zelenou louku. Teď si držíme jen spádové oblasti, nemícháme se, nestýkáme se. Důležité je, že za poslední rok se u nás celkově změnilo fungování systému řízení, výsledkem je lepší koordinace.

Jakou máte Vy osobně náladu?
Jsem ráda, že se dostanu domů a nemusím nikam chodit. Nevadí mi být kvůli zákazu volného pohybu doma, nemám potřebu někam chodit za každou cenu. Jinak všichni asi v sobě mají nějakou nejistotu, nikdo neví, co bude. Ale musíme to vydržet. Všichni doufáme, že to bude zase dobré.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek