Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Nemocnice testuje na nákazu Covidem-19 i samoplátce

29. 4. 2020

page.Name
Zhruba pět týdnů provádí trutnovská nemocnice v mobilním stanu testování lidí s podezřením na Covid-19. Dosud vyšetřovala pouze ty, které na odběr po telefonické konzultaci poslali lékaři nebo hygienici. Od pondělí ale začala testovat i samoplátce. Potvrdil to ředitel nemocnice Miroslav Procházka.
Novinku špitál zavedl kvůli aktuální poptávce místních podniků a firem. "Potřebují testovat zahraniční pracovníky, tak jsme jim vyšli vstříc," vysvětlil Procházka. Hned první den odběr využili dva samoplátci.

Vyšetření stojí 2700 korun. Je potřeba se k němu ale objednat na telefonním čísle 737 231 167. Odběry se provádějí ve speciálním stanu přímo v nemocničním areálu. Do stanu se vjíždí autem, zdravotníci odebírají lidem vzorky přes stažené okénko. "Pokud by bylo dvacet nebo více zájemců o testování z jediné firmy, jsme ochotni přijet, vyslat do firmy náš odběrový tým," upozornil Procházka.

Odběrový stan je v provozu od 8 do 12 hodin. Výsledky testovaní obdrží většinou do druhé dne, při nuceném opakování testů do třetího dne.

Nemocnice zhruba před dvěma týdny zakoupila nový přístroj na testování, takže zdvojnásobila kapacitu. "Pořád ale platí, že při extrémním vytížení mají přednost indikovaní pacienti," dodal ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek