Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Neplánujeme žádné propouštění, firma je stabilní a jistě to přežije

9. 4. 2020

Neplánujeme žádné propouštění, firma je stabilní a jistě to přežije 0 snímků
Rodinná společnost Kasper z Trutnova patří v širším regionu mezi klíčové. Je úspěšná a své výrobky vyváží do celého světa. Stejně jako jiné firmy se však musela začít potýkat s omezeními souvisejícími s nákazou Covid-19, která se rozšířila po republice. Přesto je její zakladatel Rudolf Kasper optimistou a věří, že se situace podaří zvládnout.

„Chci naše zaměstnance ujistit, že nemusí mít obavy z problémů, které by se jich zásadním způsobem dotkly. Neplánujeme žádné propouštění, firma je stabilní a zcela jistě to ustojíme a přežijeme,“ řekl zakladatel trutnovské společnosti. Její management k přijetí a zavedení nutných opatření přistoupil hned v pondělí 16. března, krátce poté, kdy vláda přišla s prvními restriktivními kroky.

Podstatná byla v tomto ohledu snaha co nejvíce omezit styk lidí, aby se zabránilo šíření infekce. „Samozřejmě se to týká i mě, takže zhruba tři týdny daleko více pracuji z domova. Všechny porady a jednání se vedou formou videokonferencí. K fyzickému kontaktu se zaměstnanci dochází pouze ve výrobě,“ přiblížil nutná opatření Kasper. V té době také přišly první nepříjemnosti, které bylo nutné ihned řešit.

Uzavřely se totiž hranice a 50 polských výrobních dělníků z firmy Kasper Kovo, což je zhruba dvacet procent výrobní kapacity společnosti, zůstalo ve své domovině. Vzhledem k tomu, že Poláci pracovali na programech, které byly spojené s větším množstvím zakázek, bylo potřeba přistoupit k pracovním přesunům zaměstnanců z jiných pracovišť a některé zakázky odložit. Navíc došlo k uzavření škol, takže několik lidí zůstalo doma se svými dětmi na tak zvané ošetřování.

Mimo to někteří zákazníci, zejména z rizikových zemí jako severní Itálie, Švýcarsko, Německo či Španělsko, začali zavírat provozy a přestali od firmy Kasper Kovo odebírat zboží. „V současné době se to týká zhruba 50 procent zákazníků,“ potvrdil Kasper. Zároveň ale upozornil, že se to téměř netýká firmy Kasper.cz, která vyrábí dřevěné nosné konstrukce. Přes tyto nepříjemnosti jednatel společnosti Kasper Kovo ubezpečuje své zaměstnance, s nimiž v provozech osobně hovoří a také je informuje o aktuální situaci společnosti, že nemusí mít obavu o svou práci.

„Náš krizový scénář je postavený tak, že nepočítáme s žádnou pomocí od státu, a když, tak pouze v malém rozsahu. Chceme si pomoci sami. Naše opatření stále fungují. Pokles tržeb sice už nastal, aktuální odhad na duben je, že budeme na šedesáti procentech toho, co bychom mohli dělat, ale víme, že to zvládneme. Naše firmy to ufinancují a musíme držet zaměstnanost,“ uvedl Kasper, který je rád, že se může ve firmě plně opřít o své následovníky, jimiž jsou synové Jakub a David.

V těchto týdnech firma precizuje strategii na dalších pět let. „Nyní nám situace ukazuje některé rezervy, které jsme si v časech hojnosti neuvědomovali. Zaměřujeme se na to, co zlepšit až restrikce pominou. Budoucnost našich firem vidím optimisticky. Řešení mimořádných situací mě baví, musíme si s tím poradit a přemýšlet, jak z toho něco vytěžit,“ prozradil odhodlaně Rudolf Kasper, jenž si velmi váží toho, jak se většina zaměstnanců k situaci postavila.

„Moc mě těší, že ochotně pracují, chodí na přesčasy a jsou zde taky o víkendech, protože na některých pracovištích je stále práce více než dost. Kromě toho velice disciplinovaně a řekl bych automaticky přijali opatření, která jsme vyhlásili 16. března. Mezi ně například patří úplný zákaz kouření v areálu firmy. Chtěl bych jim moc poděkovat za pracovní výkon a pomoc, kterou obětavě přinášejí naší společnosti,“ dodal.

Denně s manželkou špacírujeme po Jestřebích horách

Krátce předtím, než v republice udeřil koronavirus, Rudolf Kasper, zakladatel trutnovské firmy Kasper, prožíval, jak řekl, po zdravotní stránce asi nejhorší začátek roku v životě. Prodělal totiž ne úplně jednoduchou akutní operaci a strávil několik týdnů v nemocnici na „kapačkách“. Sotva ho propustili a trochu se z toho dostal, zachvátila zemi nákaza Covid-19.   

Projevily se u vás osobně v této souvislosti nějaké úzkosti či třeba obavy?
Musím říci, že neprojevily. Kvůli mému zdravotnímu stavu zřejmě o mě mělo obavy nejbližší okolí včetně rodiny, protože jsem měl oslabenou imunitu. Nebylo by tedy asi dobré, kdybych se zrovna já nechal „promořit“. Nechci to ale nijak zlehčovat, vím, že nákaza zasáhla fatálně hodně lidí. Pevně však věřím, že nás koronavirus nezničí a že ho nakonec porazíme. 

Čím se zabýváte v domácím prostředí, když zrovna nepracujete?
Dobrá otázka. Protože bydlím v přírodě, takřka na samotě a za barákem máme krásné terény na chození i jízdu na kole, tak po návratu z nemocnice denně s manželkou špacírujeme po Jestřebích horách. Je fakt, že jsem na tom po té operaci nebyl fyzicky moc dobře, ale už jsem si dal dvě intenzivnější hodiny na kole a vyjel pár kopců.Jste známý tím, že rád navštěvujete koncerty a výstavy. Schází vám kulturní a společenský život?
To je to, co nás s manželkou trápí a co nám skutečně chybí. Zanedlouho, konkrétně v neděli 12. dubna, jsme měli absolvovat nádherný koncert v pražském Rudolfinu, který se bohužel stejně jako další kulturní podniky neuskuteční. Musím ale říci, že jsme s manželkou privátně poměrně vysokou částkou podpořili několik mladých operních talentů, kteří v této době nemají příjmy.   

Co vás v posledních dnech mile a co naopak nemile překvapilo?
Mile to, jak se většina lidí v našich firmách staví k nynější nepříjemné situaci, jak jsou disciplinovaní a loajální. Za to jim patří velký dík a moc si toho vážím. Také mě těší, že jsme s manželkou ani v této situaci nezastavili práce na kapli svatého Josefa ve Slavětíně, kterou včetně hřbitova kompletně renovujeme. Nemile mě naopak překvapil neprofesionální přístup při řešení dnešních problémů ze strany vlády a některých ministrů.

Domníváte se, že současná situace může pozitivně ovlivnit naše myšlení?
V tomto směru jsem trochu pesimista. Myslím si, že až to všechno odezní, lidé zase budou chtít ten svůj blahobyt, cestování a dobré jídlo. Považuji to ale za normální, je to součást této civilizace a na špatné věci se rychle zapomíná.  

Co optimistického byste vzkázal Trutnovanům?
Předně bych jím popřál, aby byli zdraví, neměli problémy s touto nákazou, kterou jsme tolik mediálně děšeni. Také bych jim přál, aby omezení pohybu trvalo co nejkratší dobu, abychom mohli zase normálně žít.

 

čtěte také:


Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek