Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Postupné uvolňování opatření: farmářské trhy a svatby ano, školy ne

14. 4. 2020

page.Name
Řemesla, autosalóny, farmářské trhy a svatby do deseti lidí budou opět povolené od pondělí 20. dubna. To je několik příkladů opatření proti šíření koronaviru, které chce vláda uvolnit. Hodlá to učinit v pěti vlnách. Předběžný harmonogram zveřejnila dnes večer. Podle něj by se žáci do základních a středních škol už v aktuálním školním roce nevrátili.
Vláda dnes představila plán na rozvolňování mimořádných opatření. Pokud koronavirus bude pod kontrolou, začnou se postupně otevírat jednotlivé provozovny. V první vlně (od pondělí 20. dubna) povolí například řemesla, farmářské trhy, autosalóny nebo svatby do deseti lidí. O další týden později (pondělí 27. dubna) by mohly otevřít menší provozovny do 200 čtverečních metrů (mimo obchodní centra).

Provozovny do 1000 metrů čtverečních (mimo nákupní centra), autoškoly či posilovny by mohly otevřít od pondělí 11. května. Restaurace s prodejem přes okénko, zahrádkami či kadeřnictví a holičství by měly otevřít až 25. května. Poslední pátá vlna provozoven má být uvolněná 8. června. „Všechny datumy jsou orientační. S ohledem na to, jak se bude vyvíjet šíření epidemie, se můžou posunout krátce dozadu i dopředu,“ vysvětlil vicepremiér Karel Havlíček.


Nejméně se připravená návratová opatření dotkla školství. V plném rozsahu už se v letošním učebním roce učit nebude. Maturity a přijímačky na střední školy jsou zatím posunuté na červen. Od pondělí 25. května bude možná výuka pro žáky z prvního stupně základních škol s tím, že ale ve třídách mohou být maximálně v patnáctičlenných skupinách.

Žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci už se s největší pravděpodobností do lavic letos nevrátí. Pokračovat bude výuka tzv. vzdálenou formou. „Pokud vše půjde dobře, tak by druhé stupně mohly v průběhu měsíce června realizovat konzultace, nebo občasné vzdělávací aktivity v menších skupinách. I druhý stupeň by se v posledním měsíci školního roku mohl ve školách potkat, ale primárně v tuto chvíli výuka druhého stupně bude až do 30. června pokračovat vzdálenou formou,“ prohlásil ministr školství Robert Plaga.

Státní hranice zůstanou zavřené do června. Mezi úplně posledními se budou podle vlády otvírat kina a divadla. V platnosti také stále zůstávají povinnosti nosit roušky, používat dezinfekce a udržovat dvoumetrové rozestupy. 

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler, Ministerstvo zdravotnictví ČR