Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Prohřešky se nejdřív snažíme řešit domluvou

14. 4. 2020

page.Name
Městská policie a nasazování botiček nebo měření rychlosti? Zapomeňte! Aktuálně existují jiné priority. "Absolutní přednost mají nyní opatření a věci, týkající se pandemie koronaviru," upozorňuje devětadvacetiletý trutnovský strážník Vojtěch Hubka.

V plné výzbroji a výstroji jsme ho zastihli jako hlídku u odběrového stanu pro pacienty s podezřením na Covid-19. Na ústech měl roušku, přes obličej ještě navíc plexisklový štít. "Sloužit v roušce zrovna moc příjemné není. Ochranný štít se mlží, hůř se mi v tom dýchá, nemůžu se kvůli tomu moc hýbat. Ani řídit auto v tom není moc příjemné," přiznává.

Mimořádná doba totálně změnila pracovní náplň městské policie. Zejména doprava ustoupila do pozadí, strážníci řeší jen nezávažnější přestupky anebo vyjíždějí na oznámení občanů. Hlavním úkolem se stalo hlídání opatření souvisejících se šířením koronaviru. Dohlížet bylo potřeba jak na státem uzavřené restaurace či obchody, tak i sportoviště nebo dětská hřiště, které uzavřelo město. A také na dodržování povinného nošení roušek.

"Nějakou dobu se prohřešky proti těmto opatřením daly řešit domluvou. Bohužel, někteří lidi to ignorovali a nebo se dokonce chovali arogantně. Takže se muselo přitvrdit, a když někdo neuposlechne naší výzvy, dostane pokutu," zdůrazňuje. Jinak se ale trutnovští strážníci snažili vyjít s hříšníky po dobrém. "Snažíme se vysvětlovat situaci, připomínat platná opatření a slušně žádat o dodržování. Lidem bez domova jsme dali naše roušky, pokud tvrdili, že nemají žádné vlastní," říká.Také strážníci osobně se snaží maximálně dodržovat příkazy a doporučení hygieniků. "Například od lidí si udržujeme odstup dva metry. A také do práce chodíme o půl hodiny dřív, abychom se včas převlékli do uniforem, a opustili služebnu dřív, než se vrátí z terénu předchozí směna," vysvětluje.

Nejen oddělenými směnami se strážníci snaží vyhnout případnému šíření nákazy. Dezinfikují služební auta, pomůcky, všechno vybavení. Snaží se, aby i kontakt mezi nimi byl co nejmenší. "Je to pro nás nové, nejsme na to zvyklí, ale chránit se musíme. Kdyby se to mezi nás dostalo, mohlo by to poslat do karantény celou městskou policii. A to nechceme dopustit," hlásí. 

Vzápětí ale připomene, že i strážník je jen člověk. "Jako každý i my máme vlastní rodiny, které rovněž musíme před nákazou chránit. Takže se prostě chráníme, co nejvíc to jde. I když to není moc pohodlné, musíme to přetrpět a vydržet. Věřím, že to zvládneme," dodává Vojtěch Hubka.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek