Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Průmyslovka převzala z letadla zásilku plexi pro ochranné štíty

28. 4. 2020

Průmyslovka převzala z letadla zásilku plexi pro ochranné štíty 0 snímků
Na plochu letiště ve Volanově dnes dopoledne dosedlo sportovní letadlo, které přivezlo mimořádnou zásilku. Krabice totiž obsahovaly potřebný plexi materiál na kompletaci ochranných štítů. Převzali je zástupci Střední průmyslové školy (SPŠ) v Trutnově, která se mezi prvními školami Královéhradeckého kraje aktivně zapojila do výroby ochranných pomůcek v souvislosti s výzvou Tiskne celé Česko.

„Protože organizátoři výzvy chtějí, aby vše proběhlo rychle, tak do toho zapojili piloty malých sportovních letadel, kteří létají v rámci akce Piloti lidem. Dnes se vypravili do Podbořan u Čáslavi, kde jim přivezli v krabicích materiál a nám pak oznámili, že ho dopraví dnes v 9.45 hodin na volanovské letiště. To se také stalo a tam jsme ho převzali,“ popsal nebývalou, organizačně velmi dobře propracovanou akci Ladislav Řezníček, zástupce ředitele trutnovské SPŠ.

Ústřední myšlenkou iniciativy je využít výrobní kapacitu 3D tiskáren na základních, středních a vysokých školách. „K iniciativě jsme se připojili v době nouzového stavu, a navíc máme kapacitu pěti 3D tiskáren, které jsme se rozhodli v rámci této inciativy využít. Dnem i nocí jsme s nadšenými kolegy tiskli,“ prozradil zástupce ředitele. Zkompletované štíty jsou pak poskytovány lékařům, stomatologům, záchranářům či hasičům.

„Během tří týdnů jsme do střediska v Olomouci poštou poslali 850 vytištěných sad obsahující čelenku plus dvě misky pro matice M6, které se pak zkompletují s průhledným plexi štítem,“ řekl Řezníček. 3D tisk jednoho kusu upevňovací lišty - čelenky a dvou krytů matic trvá přibližně hodinu a čtvrt. Každá tiskárna denně vyrobí 18 čelenek.

Celková potřeba byla zhruba 28 300 štítů. Trutnovská průmyslovka momentálně už v této aktivitě nebude pokračovat, protože už není nutná. „Bylo nám doporučeno, ať si pokryjeme vlastní potřebu. Pokud budou mít pedagogové u nás nebo v jiné škole zájem, mohou mít k dispozici místo roušek tento ochranný štít,“ dodal zástupce ředitele Střední průmyslové školy s tím, že tato inciativa byla velmi úspěšná a samozřejmě rovněž prospěšná.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Luděk Dušek