Neděle

19. května 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

RIAPS začíná testovat klienty a pracovníky na covid-19

30. 4. 2020

page.Name
​Vlastní pracovníky a také drogově závislé chce testovat Kontaktní centrum RIAPS v Trutnově. Zařízení známé především díky práci s uživateli návykových látek se totiž zapojilo do projektu Národního monitorovacího střediska pro závislosti.
Výzkum zjišťuje míru a dynamiku šíření koronaviru mezi klienty a pracovníky adiktologických služeb v Česku. „Samotné zjištění, zda a jak hodně se infekce mezi uživateli návykových látek šíří, bude přínosem a může přispět k poznání, jak se před nemocí lépe chránit, a jaká opatření přijmout. Stejně tak bude užitečné, když se daný jedinec včas dozví, že by mohl být nositelem nemoci, a začne se léčit či nastoupí do karantény," uvedl vedoucí centra Ondřej Čalovka.

Součástí studie je testování rychlým testem na detekci protilátek proti covid-19 a sběr údajů pomocí dotazníku. Rychlé testy a ochranné pomůcky pro testující personál poskytne ministerstvo zdravotnictví.

Účast ve studii je pro klienty i pracovníky dobrovolná. Testování by u každého z nich mělo probíhat maximálně jednou týdně. "Pokud se však objeví klient či pracovník s klinickými příznaky nemoci, bude možné ho otestovat dříve," vysvětlil Čalovka.

Testování je podobné, jako když RIAPS testuje klienty na jiné infekční choroby (žloutenky, HIV). "Jedná se o odběr kapilární krve z bříška prstu. Výsledek, zda daná osoba má v sobě protilátky proti nemoci, se dozvíme za patnáct minut," dodal Ondřej Čalovka. V případě pozitivního nálezu je nařízen PCR test v nemocnici.

Sběrná část studie, testování a sběr dotazníků Národního monitorovacího střediska pro závislosti potrvá minimálně do června.

(pac, tz-oča)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: RIAPS