Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Roušky nám nevadí, jsme zvyklí

10. 4. 2020

page.Name
Zatímco většině lidí vnesla pandemie Covidu-19 do života nevídané změny, pro hasiče jako kdyby se téměř nic nezměnilo. I když, jak se to vezme. Svým způsobem totiž mají i mimo službu mnohem přísnější režim, než většina z nás.
Nouzový stav se do hasičské práce promítl specifickým způsobem. V první řadě hasiče zavřel v práci. Když jsou ve službě, nesmí ani na vteřinu mimo služební areál. Výjimkou je jedině výjezd. "Například při fyzické přípravě jsme dřív mohli jít do tělocvičny, nebo si venku zaběhat. To teď nesmíme. Musíme si vystačit s vlastní posilovnou nebo lezeckou stěnou," říká trutnovský hasič Robert Gottwald.

Aby se případná virová nákaza nemohla nekontrolovaně šířit mezi hasiči, nesmějí se potkat ani při střídání směn. "Než jedna směna skončí, perfektně všechno vyčistí, vypucuje celý barák, odenzinfikuje například kliky u dveří, nebo volanty v autech. Když má hotovo, opustí stanici, aniž by se potkala s nastupující směnou, která už se mezitím sešla v jiné místnosti. Předáváme bezkontaktně, píšeme si přes předávací sešit," vysvětluje Gottwald.Zachovat akceschopnost sboru má také dělený počet lidí v jedné směně. Místo standardních dvanácti je na služebně jen osm lidí, další čtyři mají pohotovost doma. "Takhle to mají všechny tři směny, Kdyby nedej Bože jedna směna kvůli nákaze celá padla nebo musela do karantény, tak z hasičů v domácí pohotovosti se může složit celá jedna nová směna," popisuje.

Roušky v hasičárně ještě v březnu hasiči nosit nemuseli. Ale v autě při výjezdu už sedí v rouškách. "Zatímco pro lidi je to něco výjimečného, nám to zas tolik nevadí, jsme na něco podobného zvyklí," přiznává.


Co tedy hasičům vlastně chybí? Například to, že kvůli nouzovému stavu nemohou ve svém volnu vycházet mimo byt. Jsou ve speciálním režimu, všechny vedlejší činnosti mají nyní zakázané. Snaží se také nikam nechodit, nenakazit se. "Takže u mě doma teď chodí nakupovat děti," směje se Gottwald.

Nejvíc hasičům ale vadí, že nyní nemůžou pomáhat. Lidé se totiž v nouzovém stavu umravnili, počet výjezdů výrazně klesl. "Dřív jsme měli běžně tři nebo čtyři výjezdy za jednu směnu. Teď se klidně stane, že třeba dvě směny po sobě nemají ani jeden výjezd,"  říká Robert Gottwald.

Na druhou stranu ale připouští, že Češi v době krize ukázali tu lepší stránku. "Semkli se, disciplína je dobrá," dodává.