Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

S postupem času si myslím, že se svět trochu změní, říká ředitel SVČ

3. 4. 2020

page.Name
Stejně jako v základních školách v Trutnově, tak i ve Středisku volného času (SVČ) Na Nivách, které je centrem volnočasových aktivit především dětí, se zastavil čas a objekt i jeho okolí zcela osiřely. „Naši externí pracovníci se snaží, aby každý kroužek navázal spojení, v němž se děti potkávají ve facebookových skupinách či na Whatsappu. Takže žijí, ale jinak, než byly zvyklé,“ prozradil ředitel Josef Khol.

Omezení spojená s nákazou Covid-19 mu sice změnily dosavadní profesní i osobní život, ale ne úplně. Ještě nedávno se točil kolem práce s dětmi, táborů a přírody. Nyní, v době karantény, svůj čas společně s kolegy věnuje řešení provozních věcí, údržbám a rekonstrukcím nejen v SVČ, ale také na táborové základně ve Vlčkovicích.

„Ve středisku například doděláváme oplocení plážového hřiště, chodníky ve sportovištích a brousila se také podlaha u vstupní haly. Myslím, že je to teď dobrý čas k těmto činnostem, které nejsou zbytečné, protože věřím, že se děti brzy vrátí.“ Ředitel tedy přes týden tráví dost času v areálu SVČ a víkendy pak v lůně přírody ve Vlčkovicích, kde se za normálních okolností pořádají kurzy pro školy a letní pobytové tábory.

Khol má doma v karanténě dvě děti. Dcera chodí do čtvrté třídy základní školy a denně se v domácím prostředí věnuje výuce. Syn, student třetího ročníku gymnázia, věnuje volný čas nejen přípravě do školy, ale také oblíbeným počítačovým hrám. „Samozřejmě se ta situace na dětech podepisuje, ale jsou hodně v kontaktu s kamarády přes sociální sítě,“ uvedl jejich otec. I když je poměrně i v této době zaměstnaný a zpočátku si myslel, že omezení jsou jen chvilková, musel to přehodnotit.

„S postupem času si myslím, že se svět trochu změní. Asi se roušky v nějaké míře stanou průvodcem našich životů i v budoucnu a nebudeme se tomu divit. Ještě navíc čekám, že pro nás, kdo pracuje s dětmi, zřejmě přijdou nějaká zpřísnění nebo nová pravidla. Není to vyloučeno,“ prozradil Khol, kterého mile překvapilo, jak se spousta lidí zapojila do iniciativ pomáhat ostatním. Zároveň se snaží vyhýbat negativním zprávám a reportážím na internetu. „Je to pořád dokola a vybírají se jen ty hraniční věci,“ domnívá se.

Osobně se mu, jak přiznal, trochu zastavil život. Zejména ve srovnání s minulým hektickým rokem, kdy se otevíralo nové SVČ, které získalo jako Událost roku Cenu Trutnovinek. „Teď konečně mám nějakou pauzu a klid, kdy se mohu ohlédnout a srovnat si věci v hlavě. To zpomalení asi lidi přiměje k uvědomění si toho, jak zacházíme se svým zdravím, přírodou a sami se sebou. Ta situace nyní každého poznamenala, tak doufám, že dojde ke zlepšení vzájemné úcty mezi lidmi,“ dodal Josef Khol, který se těší, až SVČ opět zaplní děti a ožije tím správným ruchem

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Foto: archiv Josefa Khola, Miloš Šálek