Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Školky i jesle chce Trutnov otevřít příští týden

28. 4. 2020

page.Name
V pondělí 4. května městské jesle, ve středu 6. května mateřské školy. To je plán, podle kterého chce radnice vrátit do běžného života předškolní vzdělávání ve městě. „Na otevření čeká mnoho rodičů," vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec.
K plošnému omezení českého školství došlo v březnu vůli šíření koronavirové nákazy. Vláda zavřela základní a střední školy. Mateřské školy a jesle se rozhodlo zavřít město. Otevřené nechalo pouze dvě školky z jedenácti - Novodvorskou a Gorkého pro děti zdravotníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů.

Nyní se radnice snaží přizpůsobit zrychlenému rozvolňování vládních opatření. „Snaha je vrátit stav do normálu,“ potvrdil Adamec. Jesle město otevře v pondělí, školky ve středu - tedy hned po pondělních a úterních zápisech.

čtěte také: Také zápisy do mateřských škol budou bez dětí


Radnice doufá, že do 30. dubna obdrží potřebné pokyny z ministerstva školství, aby měla podle čeho zajistit bezpečný provoz školek a jeslí. Bezpečný pro děti i učitelky. „Klíčová pro nás budou pravidla stanovená ministerstvem. Čekáme na ně,“ oznámil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych. Pokud by nebylo možné takové podmínky zajistit, mohla by radnice zprovoznění školek odsunout.

Nejen město ale musí vytvářet podmínky ve školkách. Podílet se budou i rodiče. „Zákonný zástupce musí na každý den pobytu dítěti zajistit nejméně tři roušky na výměnu a denně podepíše bezinfekčnost dítěte,“ naznačil Vladimíra Priputenová, ředitelka Mateřské školy Trutnov. Organizace zastřešuje všech jedenáct městských školek, úředně označovaných jako detašovaná pracoviště.

A ještě jeden důležitý fakt. Otevření školek automaticky znamená ztrátu nároku na ošetřovné. I kdyby si rodiče nechali děti doma, ošetřovné už nedostanou. To po zprovoznění školek můžou čerpat jen při nemoci dítěte potvrzené pediatrem.

Otevření prvního stupně základních škol je podle vládního harmonogramu plánované na pondělí 25. května.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek