Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Technici z Uffa nasvítili trutnovský kostel, za tmy zářil modře

25. 4. 2020

Technici z Uffa nasvítili trutnovský kostel, za tmy zářil modře 28 snímků
Unikátním počinem obohatili koronavirové období technici z trutnovského Uffa. V pátek večer nasvítili Kostel Narození Panny Marie. Speciálně, jen pro jediný večer. Více než tři hodiny kostel zářil modře. Vidět byl téměř ze všech koutů našeho města.
V době, kdy jsou tradiční kulturní akce zakázané, toho lidem moc nezbylo. Objevují se ale vlaštovky, spontánní akce jako například muzicírování pod otevřenými balkony nebo právě páteční světelné překvapení. Kostel prosvícený na modro.

„Původcem této ideje je náš šéftechnik Radek Ježek, s nímž a taky s Ondrou Beierem už nějakou dobu vymýšlíme, jak Trutnov rozsvítit a snad se nám to (třeba na vánoční strom) i daří,“ oznámil Libor Kasík, ředitel trutnovského Uffa.

Společně s dalšími kolegy (Jakub Nováček, Aleš Kotek, Rosťa Toman, Petr Zima a Matěj Vik) by se za normálního stavu už chystali na festival Cirk-UFF! Pandemie koronaviru a mimořádná vládní opatření přesunula festival nového cirkusu na září.

Rozzářený kostel je také připomínkou toho, že kultura nejsou jen umělci, ale i řada dalších lidí. Technici z Uffa patří mezi uznávané, poklonu jim už vysekli i zahraniční umělci, kteří v Uffu účinkovali. „Závidí nám je leckdo, třeba i američtí kolegové. I já je musím veřejně pochválit,“ uvedl Kasík.

Bohužel, právě technici patří v době krize a vládních zákazů mezi nejohroženější. „Mnozí z nich pracují na sebe, mají mnohamilionové úvěry na techniku, která je pekelně drahá a bez níž to nejde. Pokud se v létě nerozjedou aspoň některé festivaly, mnoho z nich to zabije,“ dodal Libor Kasík.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek