Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

15°

Svátek má

Testování na Covid-19 spustí nemocnice znovu v pondělí

2. 4. 2020

page.Name
Trutnovská nemocnice v pondělí znovu otevře odběrové místo pro pacienty s podezřením na Covid-19. Povedlo se jí sehnat potřebné testovací sady, oznámil dnes ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Improvizované odběrové místo otevřela nemocnice v pondělí 23. března. Jenže už ve středu 1. dubna ho musela uzavřít. Došly totiž diagnostické testy. Vše ale nyní spěje k tomu, že mobilní stan s laboratoří budou opět v provozu. „Máme další testy, takže testování na Covid-19 v odběrovém stanu bude opět zahájeno v pondělí 6. dubna v 8 hodin ráno,“ uvedl Procházka.

K dispozici by mělo být dost zdravotnického materiálu nejen pro vyšetření lidí v autech, ale i pro vyšetření nově požadovaná u každého přemístěného pacienta v rámci zdravotnických a sociálních zařízení. „Kapacita mobilního stanu zůstává stejná, zhruba padesátka odběrů denně. Kapacitu laboratoře zvyšujeme,“ prohlásil Procházka.

čtěte také: Doufám, že u nás budou mít všichni výsledky negativní


Testovat bude nemocnice i nadále jen lidi, které na vyšetření po telefonické konzultaci poslali lékaři, nebo hygienici. Placené odběry neprovádí. Stejné to je i na další odběrových místech v kraji - Náchodě a Rychnově nad Kněžnou. Od pondělí se bude testovat také v Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Odběry provádí rovněž Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Je dobře, že se odebírají vzorky i v dalších městech, že je v každém okrese jedno místo. Lidé kvůli tomu aspoň nemusí cestovat krajem,“ dodal ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Odběry a testy vzorků jsou pro současný boj s koronavirem klíčové. V Česku zatím bylo provedeno přes 61 tisíc testů. Hygienici u nás hlásí 3805 infikovaných, 44 mrtvých a 67 uzdravených. V trutnovském okrese je aktuálně 12 potvrzených případů onemocnění Covid-19. V hradeckém kraji se nakazilo 107 lidí, 2 lidé zemřeli a 3 se vyléčili.


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek