Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnov sníží a promine podnikatelům část nájemného

6. 4. 2020

page.Name
Vedení Trutnova se rozhodlo výjimečným způsobem podpořit podnikatele. V době, kdy na ně dopadají opatření související s epidemií koronaviru, jim pomůže snížením nájemného z nebytových prostor až na 10 procent s případným prominutím. Novinku na pondělní tiskové konferenci představil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Podpora se bude týkat těch, kteří působí v městských prostorách, ale po dobu nouzového stavu, omezeného pohybu osob a zavřených obchodů a restaurací nemohou naplno podnikat. „Chceme podnikatelům v této nejisté době alespoň trochu ulevit a toto je jediný nástroj, který nám to umožní,“ vysvětlil Adamec.

Trutnov se tak v rámci svých možnostech snaží předejít případnému krachu a následně trvalému zavírání provozoven. Pak by o nájemné přišlo úplně a ještě by se muselo starat o nevyužívané prostory.

Rada města se rozhodla o mimořádné pomoci podnikatelům dnes. „Jako rada můžeme snížit nájem na 10 procent a následně pokud, souhrn odpuštění za tři měsíce nepřesáhne 20 tisíc korun, tak může rada zbytek nájmu prominout. V některých případech se rozhodlo město snížit a následně prominout nájem i déle,“ upřesnil Adamec.

Na pomoc dosáhnou dvě skupiny nájemců. Tou první jsou ti, kteří nemohli po dobu nouzového stavu podnikat - restaurace, provozovny služeb, obchody se sportovním zbožím nebo cestovní kanceláře. Město u nich počítá se snížením nájmu a jeho následným prominutím nejen po dobu měsíců, v nichž platil nouzový stav, ale i po dobu tří následujících měsíců.


Záznam tiskové konference po jednání Rady města a Bezpečnostní rady.

Druhou skupinou jsou nájemci, kteří po dobu nouzového stavu mohli podnikat pouze z části. Ti budou mít snížený nájem za měsíce, kdy platil nouzový stav. Příkladem jsou květinářství či drogerie. „Město tímto krokem podpoří podnikatelskou sféru částkou až 4,4 milionů korun,“ oznámil starosta.

Žádná jiná kritéria nebo podmínky si město nestanovilo. O snížení a prominutí nájmu bude podnikatele informovat správce městských objektů. „Budou vyzváni Mebysem, správcem městských bytových prostor, k podepsání dodatku ke smlouvě, která se bude týkat snížení nájemného na deset procent. Pokud podepíší, tak jim automaticky dojde zpráva, že jim rada odpustila zbytek nájmu do výše 20 tisíc korun,“ upřesnil Adamec.

Jediný areál, kterého se rozhodnutí rady netýká, je rekreační areál Dolce. O něm musí kvůli výši nájmu rozhodnout zastupitelé.

Úlevu v podobě snížení a prominutí nájmu nájmu nemohou využít nájemci, na jejichž činnost má nouzový stav minimální vliv (například potraviny, obchody s masnými výrobky) a ani instituce, které jsou z velké části financované z veřejných rozpočtů (školy).

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler