Učit se s dětmi doma? Za pár dní jsme si vytvořili pravidelný režim
15. 4. 2020
Kateřina Teichmanová z Trutnova přiznává, že i ona patří k rodičům, které vzdělávání dětí doma „tak trochu“ zaskočilo. Na začátku pandemie totiž nejdřív řešila, jak to bude mít se zaměstnáním. Kavárna, kde pracuje, zůstala zavřená. Teprve časem se přidaly školní starosti.
Díky tomu, že Kateřina byla s oběma dětmi doma, měla na rozdíl od pracujících rodičů na úkoly víc času. Pomohla jí také internetová žákovská Bakaláři, kde byly všechny důležité informace a úkoly. „Dcera je v osmičce a se spolužáky má na internetu skupinu, kde si pomáhají s učením. To mi pomohlo. Jako rodič například chemii osmé třídy neumím. Nejdřív bych se ji musela sama naučit.“ Někteří učitelé také nabídli, že jsou ve škole připraveni na osobní konzultace. „Hodně mi s úkoly pomáhá i bývalý manžel, střídáme se,“ chválí. Za pár dnů si s dětmi vytvořila pravidelný režim. „Ráno snídaně, pak následují učení a úkoly, před polednem vařím oběd. A odpoledne máme klid,“ přiznává.
Ve volných chvílích proto začala vyrábět roušky. Původně doma, časem se přidala k ženám, které šily roušky ve Vinotéce u Maxima na Kryblici. „Byly jsme tam denně asi od dvou do šesti. Odpočinuly si u toho od domácího stereotypu. Teď už šiju spíš jen doma.“
Z úkolů svých dětí se sice Kateřina nehroutí, ale nejistá budoucnost jí na klidu nepřidává. „Nikdo neví, jak dlouho to potrvá. Snažím se proto vytvořit si finanční rezervu, kdyby krizový stav trval další měsíc. To je taky úkol,“ uzavírá.
Co dobrého vám přinesla karanténa?Petra Kopecká, úřednice Veronika Marková, hypoteční specialista Filip Mudra, truhlář Barbora Košťálová, dentální hygienistka Lucie Viková, na rodičovské dovolené |
Pavel Cajthaml, Michal Bogáň
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv Trutnovinek