Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

V pondělí opět začnou vývozy popelnic s bioodpadem

3. 4. 2020

page.Name
Po zimní přestávce se ve městě znovu rozjíždí svoz bioodpadu. Hnědé popelnice bude vyvážet společnost Transport Trutnov, a to každý lichý týden. Začne už v pondělí 6. dubna.

Trutnov zavedl plošný svoz biologicky rozložitelného odpadu v minulém roce. Zájem byl velký, v porovnání s rokem 2018 stoupnul zájem o biopopelnice zhruba trojnásobně. Potvrzují to i statistiky. Vyplývá z nich, že loni vytřídili občané Trutnova 572 tun bioodpadu.

„Separace odpadu je nezbytná. Jsem rád, že Trutnované svědomitě třídí, a to nejen bioodpad, ale také další suroviny, jako sklo, papír či plasty. Důkazem je výsledek třídění bioodpadu za loňský rok, se kterým jsem velmi spokojený, ale samozřejmě vždy je co zlepšovat,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Nyní, po zimní přestávce se začne bioodpad svážet znovu. Každý rodinný dům v Trutnově má nárok na jednu plastovou popelnici pro bioodpad s objemem 240 litrů. Po městě jich je aktuálně rozmístěných asi 1200. K dispozici je rovněž dvacet větších nádob (1100 litrů), především na sídlištích nebo u bytových domů.

Hnědé popelnice bude Transport Trutnov vyvážet ve stejný den, jako černé popelnice na domácí odpad. Ne však každý týden, ale pouze jednou za čtrnáct dnů. Poplatek za bioodpad je přitom už součástí poplatku za svoz komunálního odpadu. Lidé tak nemusí platit nic navíc.

„V případě zájmu o častější svoz bioodpadu, tedy jednou týdně, mohou si občané tuto doplňkovou službu u nás objednat za úhradu,“ řekl Jiří Ticháček, ředitel společnosti Transport Trutnov. Služba stojí 520 korun na sezónu.

Nově mají možnost získat nádobu na bioodpad i bytové domy. Služba ale není určena zahrádkářům v zahrádkářských koloniích. Kdo ještě nemá hnědou popelnici, může si ji po domluvě a sepsání výpůjční smlouvy vyzvednout v sídle společnosti Transport Trutnov (na Bojišti, ulice V Aleji).

Radnice žádá občany, aby do hnědých popelnic dávali jen to, co tam skutečně patří - například čerstvě posekaná tráva, listí, kůra, drobné větvičky z keřů, piliny, hobliny, zbytky plevele nebo spadané ovoce. „Občas nám lidé komplikují práci a ke svozu dávají nerozložitelný odpad, jako například kameny, cihly, sklo, stavební materiál, nebo popel, což tam nepatří,“ upozornil Ticháček.

Odpadová nádoba má podle něj maximální nosnost 98 kilogramů. "V případě přetížení může dojít k jejímu nevratnému poškození. Prosíme tedy občany, aby tuto informaci vzali na vědomí,“ dodal Jiří Ticháček.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek