Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Trutnov má novinku, tři hmyzí hotely

4. 4. 2020

Všimli jste si? Trutnov má hmyzí hotely 0 snímků
Tři hmyzí hotely rozmístily po městě Technické služby Trutnov. Neobvyklé domečky poslouží hmyzu jako bezpečný úkryt pro kladení vajíček a líhnutí larev.​
Zjednodušeně se dá uvést, že hmyzí hotely jsou něco podobného jako ptačí budky. Úkrytem pro drobné živočichy. Dřevěná konstrukce má přihrádky vyplněné různými druhy přírodních materiálů. Tvrdé dřevo, rostlinné stonky, bambusové tyčinky, prostě polínka různých velikostí a průměrů. Vyskládané na sobě vytváří "rourky" podobné těm, které například dřevokazní brouci neb červotoči. Součástí budek bývají i šišky nebo sláma.

Do vzniklých mezer naklade hmyz vajíčka. Nejčastěji "hotely" využívají divoké včely, opylovači ovocných dřevin. Někdy e v nich usadí také další druhy hmyzu - motýli, slunéčka, škvoři, pestřenky a další. „Hmyzí hotely slouží jako domov pro nejrůznější druhy hmyzu, které se v dané lokalitě nachází přirozeně," upřesnil ředitel Technických služeb Lumír Labík.

Hmyzí hotely jsou u nás v posledních letech na vzestupu. Postupně si je pořídila většina českých měst. Pro zvídavé jsou navíc možností, kde můžou nerušeně pozorovat život hmyzu. "Jde o prvek, který slouží k environmentální výchově a má především edukativní funkci,“ upřesnil Lumír Labík.

Na umístění hmyzích hotelů se podílela také společnost Ekosfer Solutions. Je to další společný počin, nedávno po městě pomohla rozmístit 67 ptačích budek, tzv. sýkorníků.

čtěte také: Všimli jste si? V Trutnově je 67 nových ptačích budek


Nově po Trutnově také vzniknou tzv. hmyzí louky. Budou to místa, kde budou Technické služby sekat trávu jen dvakrát ročně, abych umožnili vykvést a vysemenit bylinám a vytvořit tak životní prostor pro včely, čmelák, motýli a další druhy bezobratlých živočichů. "Budou zde mít zdroj potravy a možnost rozmnožování,“ uvedl ředitel Technických služeb.

Pozemky určené ke vzniku tzv. hmyzí louky budou nyní dosety směsí semen lučních květů, aby obohatily stávající travní porost. Součástí každé plochy bude informační panel. Celkem se jedná o zhruba 1,5 hektaru zeleně. "Pro tento projekt byly vybrány lokality: náměstí Osvobození, ulice Na Lukách, Jana Roháče z Dubé, Zvonková, Lípové náměstí, ulice Údolní a Úpské nábřeží u vlakového nádraží," dodal Labík.

Ostatní zelené plochy budou Technických služby sekat na výšku sedmi centimetrů. Za sucha sekání omezí nebo upraví výšku seče. 

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml, Ekosfer Solutions