Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Zápisy do 1. tříd? Byly zvláštní, ale rodiče to zvládli

22. 4. 2020

page.Name
V tichosti se letos uskutečnily zápisy do prvních tříd. Základní školy jsou totiž kvůli boji s koronavirem zavřené. Jediné, co tak museli rodiče udělat, bylo vyplnit a odeslat přihlášku. Děti zůstaly výjimečně v klidu doma.
Znát kromě vlastního jména a příjemní také adresu bydliště, nebo jména rodičů. Poznat základní barvy. Nakreslit obrázek podle zadání učitelky. To je namátková připomínka dovedností, které děti většinou prokazovaly u zápisů. Letos se ale nic takového nekonalo. Šíření nebezpečné nákazy smrsklo přijímací pohovor nejmenších školáků na nejnutnější písemnou administrativu. Stačil pár kliknutí na webu, vyplnění jednoduchého formuláře a odeslání na email školy.

"Byl to jiný proces, prostá administrativa. Nepopírám, že nám bylo líto, že se s dětmi nemůžeme osobně potkat," prohlásil Petr Horčička, ředitel Základní školy Komenského. Přihlášek přišlo dost, takže největší trutnovská škola podle předpokladu otevře v září tři první třídy.

Zápis jen s formální částí, bez té motivační, byl velmi strohý i podle Zdeňka Géce, který řídí Základní školu Mládežnická. "Osobní kontakt je důležitý, a to nyní při zápisech chybělo," přiznal. Škola na nejlidnatějším trutnovském sídlišti Zelená louka v září otevře tři první třídy.

Někteří budoucí prvňáci si školy stihli prohlédnout v rámci přípravek. "Pořádali jsme Předškoláka, asi 40 rodičů s dětmi už díky tomu naši školu navštívilo," potvrdil Jiří Paták, ředitel Základní školy kpt. Jaroše v Gorkého ulici, kde zaznamenali rekordní počet přihlášek - 92. "Je to sice včetně odkladů, ale i tak nepřijmeme všechny. Máme omezené kapacity, můžeme otevřít maximálně dvě první třídy," uvedl Paták.

Nemožnost prověřit zralost dětí při osobním pohovoru může v některých případech způsobit i problémy, obává se Zdeněk Švarc, ředitel poříčské Základní školy Náchodská. "Vždycky bylo při zápisech dobře vidět, jak na tom děti jsou. Nyní je dost možné, že se nějaké dítě bude muset v září vrátit do mateřské školky," naznačil. V nejmenší trutnovské škole obdrželi 43 přihlášek. Od září otevřou jednu běžnou třídu a jednu s výukou podle Montessori.

Obavy, že rodiče netradiční "zápisy na dálku" nezvládnou, se nepotvrdily. "Naopak, zvládli to bezvadně. Pokud to situace dovolí, rádi bychom pro ně v červnu nebo o prázdninách něco udělali, abychom se poznali ještě před 1. zářím," řekla Zuzana Horáková Radová, ředitelka Základní školy V Domcích, kde měli 47 přihlášek, z toho 8 odkladů. V září otevřou dvě první třídy.

"Zápisy byly sice nezvyklé, mrzí nás, že u nich nebyly děti, ale proběhly relativně v pohodě. S rodiči jsme komunikovali, a pomohli těm, kteří něco potřebovali," dodala ředitelka Základní školy R. Frimla Jitka Libřická.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz