Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Bez roušek venku už v pondělí 25. května, slíbil ministr

11. 5. 2020

page.Name
Rozvolňování koronavirových opatření bude rychlejší, než se předpokládalo. Povinné nošení roušek venku skončí už v pondělí 25. května, oznámil dnes odpoledne ministra zdravotnictví Adam Vojtěch.
Změna se týká nošení roušek na otevřených prostranstvích. Dál přitom platí povinnost minimálně dvoumetrového odstupu od ostatních lidí, pokud se nejedná o rodinu.

"Řešíme v tom především situace, kdy lidé jsou někde osamoceni, na procházce a podobně, není nikdo v blízké vzdálenosti kolem nich, v takovém případě nebudou muset již nosit roušku. Ve všech ostatních případech ano," řekl Vojtěch.

Povinné nošení roušek venku skončí 25. května, tedy mnohem dřív, než odborníci ještě před pár dny odhadovali. Termín ministr zdravotnictví stanovil po konzultaci s epidemiology Romanem Prymulou a Rostislavem Maďarem a jeho pracovní skupinou.

V Česku je aktuálně 8157 nakažených koronavirem, 4695 vyléčených a 281 v souvislosti s nákazou Covid-19 zemřelo. "Epidemiologická situace se stále vyvíjí dobře, a můžeme si to dovolit," vysvětlil Vojtěch rychlejší rozvolňování omezení.Dnes například otevřely zahrádky u restaurací nebo hospody s prodejem přes výdejní okénko, a také kadeřnictví a holičství. Zpřístupnit je už možné také galerie, muzea či kina, ale s omezením počtu do 100 osob. Povolené je také sportování, bohoslužby a některé studentské aktivity.

Ve všech uvedených případech ale musí lidé dodržovat přesně definované podmínky. Samozřejmostí jsou roušky, dvoumetrové rozestupy a pravidelná dezinfekce.

V Královéhradeckém kraji bylo do dnešního odpoledne hlášeno 189 osob s prokázaným onemocněním. Většina z nich (160) se už ale vyléčila. V trutnovském okrese bylo hlášeno 24 infikovaných, ale 16 lidí už se uzdravilo. Statistiky zveřejnili dnes po 17. hodině krajští hygienici.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz