Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Draka pověsí na věž radnice v sobotu 30. května

14. 5. 2020

page.Name
Největší všelidová akce ve městě se letos sice kvůli koronaviru neuskuteční, ale tradiční večerní rituál bude! Pořadatelé dračích slavností potvrdili, že uspořádají v sobotu 30. května aspoň večerní průvod s drakem a následně ho vyzvednou na věž Staré radnice.
Původně se měly slavnosti konat 8. a 9. května. Vládní opatření proti šíření nové infekce ale zastavila všechny kulturní a společenské akce v zemi. Lidé ze spolku Trutnov - město draka nejprve slavnosti odložili na neurčito. V těchto dnech se ale definitivně rozhodli - z dvoudenního programu uspořádají pouze večerní průvod zakončený pověšením draka na radniční věž. „Draka poneseme a zvedneme v sobotu 30. května,“ oznámil předseda spolku Otto Štemberka.

Průvod se uskuteční podle tradičních zvyklostí. Sraz bude před devátou večer na parkovišti za kinem. Průvod přesně v devět vyrazí po nábřeží Václava Havla a kolem Obchodní akademie, a zamíří na Krakonošovo náměstí. Účastníci budou rozdělení do skupin tak, aby to odpovídalo aktuálním bezpečnostním opatřením. „Rozparcelujeme lidi podle toho, kolik bude v daném okamžiku povoleno lidí ve skupinách. Když bude povoleno sto lidí, bude jich ve skupině sto. Když bude dovoleno víc, bude jich ve skupině víc,“ naznačil Štemberka.

Prospět akci může i to, že od 25. května se má rozvolňovat nošení roušek. „Bude na uvážení každého, jestli se zúčastní. Lidé mohou přijít, ale neměli by být moc blízko u sebe. Čtyř nebo pětičlenné rodinného hloučky lidí ničemu vadit nebudou, aspoň podle vydaných opatření,“ upřesnil Štemberka. Je ale možné, že neustále změny vládních opatření ještě zasáhnou do konečné podoby večerního průvodu. „Prostě změna programu je vyhrazena,“ hlásil Štemberka.

Nebude k dispozici ale žádný stánek s občerstvením, nebude ani žádný doprovodný program. „Jen doneseme draka na náměstí, pověsíme ho na radnici a půjdeme domů,“ řekl Otto Štemberka. Nic dalšího se chystat nebude. Kdo má chuť, může ale už nyní navštívit znovuotevřenou Galerii draka a prohlédnout si aktuální výstavu eL Doctor -  Kolorit života aneb Děs a krása zdejšího malíře Ladislava Doležala. Přístupná je až do neděle 24. května.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek