Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Herečka Timková: Divadla jsou zavřená, ale já se nenudím

10. 5. 2020

page.Name
Herečka Monika Timková (29) z Trutnova má běžně práce nad hlavu. Hraje v Divadle Palace, v Příbramském divadle a v divadelním spolku Artur. Teď má ale neplánované volno. Divadla jsou kvůli koronaviru zavřená. „Pokud mám mluvit upřímně, docela jsem takové zastavení uvítala,“ přiznává.
Takže se nenudíte?
Rozhodně se nenudím. Konečně mám čas na aktivity, které byly v běžném životě nestihatelné. Nakládám zeleninu, čtu knížky, chodím do přírody, cvičím jógu, vařím, peču, učím se angličtinu a hlavně koukám na filmy, snažíme se dát každý večer jeden. Já asi patřím mezi skupinu lidí, která se nebude nudit nikdy.

Jak tedy vypadá váš "průměrný" den?
Většinou se trošku prospím, takže vstanu kolem 9:00-9:30. Udělám si kýbl zeleného čaje, který popíjím celé ráno. Zacvičím si jógu, vyluxuju (nemáme doma záclony, takže se doma dost práší), uklidím z myčky, jdu dělat na zahrádku, nebo si čtu. Když je potřeba, dojdu nakoupit. Potom začnu chystat oběd. Vždy dělám polévku a hlavní jídlo. Kolem 13:00 obědváme, sklidím po jídle a kolem 14:30 začíná odpolední program. Většinou s přítelem popadneme knížky a jedeme někam za Prahu do lesa, kde chodíme, pozorujeme, povídáme, nebo pracujeme na zahradě. Teď jsme se pustili do pěstování bylinek, takže sázíme, přesazujeme, okopáváme - však to všichni znáte! Večer uvařím večeři, nebo dojíme jídlo z oběda, a jdeme koukat na film.

Přerušil vám koronavirus rozdělanou divadelní či filmovou práci?
Bohužel ano, měla jsem před sebou tři premiéry, které se musely přesunout.

Přežijí herci současnou krizi? Potřebují finanční pomoc od státu?
Já jsem, díky bohu, v Příbramském divadle na plný úvazek, takže mně peníze přišly, uvidíme jak to bude další měsíce. Ale rozhodně by se měl stát postarat o lidi, kteří pracovat nemůžou. Já mám kolem sebe spousty kolegů, kteří nelenili, k situaci se postavili zodpovědně, a začali pracovat. Ať už rozváží jídlo, nebo pracují na pokladně v supermarketu. Když bude potřeba, udělám to stejně.

Nejznámější role Moniky Timkové

  • princezna Amálka ve filmové pohádce Princezna a písař
  • Tereza ve filmu Santiniho jazyk
  • Sarah v divadelní komedii Jo, není to jednoduché
  • účinkovala v mnoha televizních seriálech, např. Vyprávěj, Policie Modrava, Specialisté, Kapitán Exner

Krize je šancí věnovat se rodině nebo něčemu, na co normálně člověk neměl čas. Doháníte "zameškané" rodinné či osobní záležitosti?

Přesně tuhle šanci jsem využila a dělám všechno, na co nebyl při pracovním procesu čas.

Jste ve spojení s rodným Trutnovem a s vaší nejlepší kamarádkou Marií Doležalovou?
Jsem! Voláme si přes FaceTime a dokonce jsem se s nimi i minula na chalupě. Oni jsou ale velmi opatrní, což respektuji, ale kdyby bylo po mém, tak jsem s nimi pořád!

Někteří umělci se zapojují do šití roušek, jiní točí videa doma a dávají je na sociální sítě. Jaký způsob "boje s koronavirem" jste zvolila vy?
Nesouhlasím s tím, že se o každé pomoci musí mluvit, točit video, zkrátka hlavně, aby to bylo vidět. Já teď pomáhám sama sobě, což je to, co by měl primárně udělat každý. Pak můžeme pomoci druhým.

Na co se nejvíc těšíte? Až nebudeme nosit roušky nebo na první diváky v hledišti divadla?
Rozhodně se těším na život bez roušky! Ale každý den si snažím užívat na maximum a na nic se netěšit. Babička vždycky říkala, že těšení většinou přináší zklamání. Dneska je dneska a to je to jediné, co doopravdy je.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Moniky Timkové